Pracownica, zatrudniona na czas nieokreślony, we wrześniu 2017 r. urodziła pierwsze dziecko i po urlopie macierzyńskim, rodzicielskim i wypoczynkowym rozpoczęła urlop wychowawczy w wymiarze 35 miesięcy. W sierpniu 2020 r. urodziła kolejne dziecko i z tego tytułu przez 52 tygodnie pobierała zasiłek macierzyński. Pracownica niebawem wraca do pracy, jednak wcześniej chciałaby skorzystać z urlopu wypoczynkowego za 2020 r. i 2021 r. Czy nabyła do nich prawo, a jeśli tak, to w jakim wymiarze?
Pracownica nabędzie prawo tylko do urlopu wypoczynkowego za bieżący rok w wymiarze proporcjonalnym do okresu pracy w tym roku, co nastąpi dopiero po zakończeniu urlopu wychowawczego.
W myśl art. 186 § 1 zd. 1 i § 2 K.p., pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Wymiar tego urlopu wynosi do 36 miesięcy, przy czym można z niego korzystać nie dłużej niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia. Poza tym, z nielicznymi wyjątkami, jeden miesiąc z maksymalnej puli urlopowej przysługuje każdemu z rodziców niezbywalnie, co oznacza, że jeden rodzic może wykorzystać maksymalnie 35 miesięcy uprawnienia (art. 186 § 4 K.p.).
Ważne: Jeżeli przepis wyraźnie nie stanowi inaczej, to w okresie urlopu wychowawczego następuje zawieszenie podstawowych praw i obowiązków stron, wynikających ze stosunku pracy (por. wyrok SA w Katowicach z 3 grudnia 2015 r., sygn. akt III AUa 329/15). |
Pracownik korzystający z urlopu wychowawczego, za ten okres nie nabywa prawa do urlopu wypoczynkowego, z wyjątkiem urlopu za rok, w trakcie którego rozpoczyna się urlop wychowawczy. Za ten rok pracownik zachowuje prawo do pełnej puli urlopu wypoczynkowego.
Przykład |
Pracownica zatrudniona na czas nieokreślony legitymuje się 8-letnim stażem urlopowym. Na początku sierpnia br. wystąpiła z wnioskiem o udzielenie jej od 1 września br. urlopu wychowawczego na 4-letnie dziecko, w wymiarze 12 miesięcy.
Z dniem 1 stycznia 2021 r. pracownica nabyła prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego za rok 2021. Fakt korzystania z urlopu wychowawczego przez 4 miesiące bieżącego roku, co będzie miało miejsce już po uzyskaniu prawa do tegorocznego urlopu wypoczynkowego, nie wpłynie na wymiar urlopu wypoczynkowego, który mogła ona wykorzystać przed przejściem na urlop wychowawczy bądź wykorzysta po powrocie z tego urlopu.
Inaczej jest w roku powrotu do pracy po zakończonym urlopie wychowawczym trwającym od poprzedniego roku (lat) lub od 1 stycznia roku bieżącego. Stosownie do art. 1552 § 1 pkt 2 K.p. w zw. z art. 1551 § 1 pkt 2 K.p., pracownik powracający do pracy u dotychczasowego pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego po trwającym co najmniej 1 miesiąc okresie urlopu wychowawczego, ma prawo do urlopu w wymiarze proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku (w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca tego roku) lub proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w tym roku (w razie zatrudnienia na czas krótszy).
Przykład |
Przyjmujemy założenia z poprzedniego przykładu. Pracownica wróci do pracy po urlopie wychowawczym 1 września 2022 r. Za ten rok nabędzie prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 7 dni, zgodnie z wyliczeniem: 20 dni x 4/12 = 6,66 dnia, po zaokrągleniu 7 dni.
Odpowiadając na pytanie Czytelnika, należy dodatkowo wyjaśnić, że urodzenie dziecka w czasie urlopu wychowawczego nie przerywa tego urlopu. Pracownica w tym czasie nabywa jedynie prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, a następnie urlopu rodzicielskiego. Jeśli jednak jakaś część tych urlopów "wystaje" poza okres udzielonego urlopu wychowawczego, to po jego zakończeniu pracownica nabywa prawo do niewykorzystanej części urlopu macierzyńskiego/rodzicielskiego. Za czas tych urlopów, traktowanych na równi z okresem efektywnej pracy, nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego.
Kalkulatory prawa pracy, w tym urlopu wychowawczego dostępne są w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl. |
Przykład |
Pracownica jest zatrudniona na czas nieokreślony i legitymuje się 10-letnim stażem urlopowym. Od 15 października 2018 r. do 14 września 2021 r. korzysta z urlopu wychowawczego na dziecko urodzone w 2017 r. W dniu 2 sierpnia 2020 r. urodziła drugie dziecko i od tego dnia do 31 lipca 2021 r. (52 tyg.), pobierała zasiłek macierzyński za okresy odpowiadające urlopom macierzyńskiemu i rodzicielskiemu.
Pracownica:
Przykład |
Zakładamy, że pracownica z poprzedniego przykładu korzystała z urlopu wychowawczego do 31 maja 2021 r. Zatem w okresie od 2 sierpnia 2020 r. do 31 maja 2021 r. pobierała zasiłek macierzyński, nieprzerwanie przebywając na urlopie wychowawczym, a od 1 czerwca do 31 lipca 2021 r. korzystała z pozostałej części urlopu rodzicielskiego, po czym powróciła do pracy. Za bieżący rok pracownica nabyła prawo do 7/12 z pełnej puli urlopu wypoczynkowego, czyli do 16 dni.
|