Pracownik zatrudniony na cały etat dotychczas legitymował się lekkim stopniem niepełnosprawności. W wyniku pogorszenia się stanu zdrowia, 15 lipca br. dostarczył pracodawcy nowe orzeczenie, w którym od 1 lipca br. został zaliczony do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Od 15 lipca br. pracuje w obniżonych normach czasu pracy. Czy okoliczność ta ma wpływ na wymiar urlopu?
Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, którego nie może się zrzec (art. 152 K.p.). Pracownik pełnoetatowy w zależności od ogólnego stażu pracy ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze:
Ważne: Prawo do urlopu, za wyjątkiem roku, w którym pracownik rozpoczyna pracę po raz pierwszy, co do zasady, powstaje 1 stycznia danego roku lub w dniu zatrudnienia w tym roku, gdy jest to inny dzień, a więc z góry - tzw. urlop kolejny (art. 154 § 1 K.p.). |
Pula urlopowa pracownika ulega ograniczeniu w razie nieprzepracowania pełnego roku kalendarzowego. Wówczas u pracodawcy, u którego ustaje stosunek pracy w ciągu roku kalendarzowego, pracownikowi przysługuje urlop kolejny w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego (art. 1551 § 1 pkt 1 i § 21 K.p.).
Kalkulatory urlopu wypoczynkowego dostępne są w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl. |
Ponadto mają na nią wpływ (powodują obniżenie) okoliczności nieznane w dniu nabywania uprawnienia, w postaci co najmniej miesięcznej nieobecności w pracy spowodowanej okolicznościami wymienionymi w art. 1552 K.p., tj.:
a w określonej sytuacji także urlopu wychowawczego.
Na wymiar urlopu nie ma więc wpływu ewentualna niepełnosprawność pracownika.
Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu (art. 1542 § 1 K.p.). Przy udzielaniu urlopu jeden jego dzień odpowiada 8 godzinom pracy, chyba że pracownik jest objęty odmienną normą dobową - wówczas stosuje się tę normę (art. 1542 § 2-3 K.p.).
Zwracamy uwagę! Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Tak stanowi art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573).
Obniżone normy czasu pracy nie obejmują osób:
W świetle powyższego, w przypadku osoby niepełnosprawnej w stopniu umiarkowanym bądź znacznym, która pracuje w obniżonych normach czasu pracy (7 godz.), jeden dzień urlopu odpowiada 7 godzinom.
Przykład |
Przyjmujemy założenie z pytania i dodatkowo, że 1 stycznia br. pracownik nabył prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego. Pracownik jest objęty systemem podstawowym i pracuje 5 dni w tygodniu. Na początku 2021 r. wykorzystał 5 dni urlopu wypoczynkowego, czyli 40 godzin (5 dni x 8 godz.). W jego puli urlopowej pozostaje 21 dni, które obecnie dają możliwość skorzystania przez pracownika ze 147 godzin urlopu (21 dni x 7 godz.).
|