Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Czas pracy i urlopy  »   Kiedy odmowa udzielenia urlopu na żądanie jest dopuszczalna?

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Kiedy odmowa udzielenia urlopu na żądanie jest dopuszczalna?

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 10 (532) z dnia 10.05.2021

W firmie zdarzają się sytuacje, gdy w tym samym czasie kilku pracowników produkcyjnych wnioskuje o urlop na żądanie, co dezorganizuje pracę całego zespołu. Czy pracodawca ma prawo odmówić pracownikowi udzielenia urlopu w tym trybie?

Tak, gdy jest to uzasadnione ważnymi przyczynami.

Pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Zasadniczo, zgodnie z art. 163 § 1 K.p. należy go udzielać zgodnie z planem urlopów, który ustala pracodawca z uwzględnieniem wniosków pracowników i konieczności zapewnienia normalnego toku pracy. Planem urlopów nie obejmuje się tej jego części, która jest udzielana na żądanie, w trybie art. 1672 K.p.

Pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu na żądanie w terminie wskazanym przez pracownika, a pracownik powinien zgłosić na niego zapotrzebowanie przed rozpoczęciem dniówki roboczej. Przy czym regulamin pracy, albo przyjęta praktyka zakładowa (zwyczaj), mogą przewidywać późniejsze zgłoszenie wniosku o udzielenie urlopu na żądanie.

Wydaje się, że powołany przepis jest stanowczy i traktuje udzielenie pracownikowi urlopu na żądanie w kategoriach obowiązku pracodawcy. Jednak Sąd Najwyższy zauważył, że nie istnieją żadne racjonalne argumenty dla uzasadnienia stanowiska, że zawartemu w art. 1672 K.p. pojęciu "udzielić urlopu" należy nadawać jakieś inne znaczenie normatywne, a w szczególności, że do wykorzystania tego urlopu uprawnia pracownika samo złożenie wniosku, będącego żądaniem w rozumieniu art. 1672 K.p. W konsekwencji pracownik nie może rozpocząć urlopu na żądanie, dopóki pracodawca nie wyrazi na to zgody, czyli nie udzieli mu takiego urlopu (por. wyrok SN z 15 listopada 2006 r., sygn. akt I PK 128/06, OSNP 2007/23-24/346).

Ważne: Obowiązek udzielenia urlopu w trybie na żądanie nie ma charakteru bezwzględnego, ale odmawiając zgody pracodawca powinien to uzasadnić.

Usprawiedliwieniem mogą być szczególne okoliczności, jakiś wyjątkowy interes pracodawcy, który zasługuje na ochronę i wymaga obecności pracownika w pracy (por. uzasadnienie wyroku SN z 28 października 2009 r., sygn. akt II PK 123/09).

Zwracamy uwagę! W niektórych przypadkach udzielenie urlopu na żądanie będzie niezgodne z prawem. Taki skutek wystąpi, gdy wniosek złoży pracownik niezdolny do pracy z powodu choroby (por. wyrok SN z 18 maja 2006 r., sygn. akt III PK 26/06).

Odmowa urlopu bez podania ważnych przyczyn oraz w sytuacji, gdy okażą się one nieprawdziwe spowoduje, że:

  • nieobecność zatrudnionego będzie usprawiedliwiona, a
  • działanie pracodawcy może zostać uznane za wykroczenie przeciwko prawom pracownika (art. 282 § 1 pkt 2 K.p.).

Brak jest szczególnych regulacji co do formy składania wniosku o udzielenie urlopu na podstawie art. 1672 K.p., stąd też obowiązują takie same zasady, jak dla urlopów udzielanych w trybie "zwykłym". 

Państwowa Inspekcja Pracy Potwierdza to Państwowa Inspekcja Pracy, która na stronie internetowej www.pip.gov.pl wyjaśniła, że: "Ta część urlopu musi być pracownikowi udzielona na każde jego żądanie, przy czym żądanie pracownika nie musi być wyrażone na piśmie; można je zgłosić ustnie. Nie musi być ono również zgłoszone osobiście pracodawcy, ale także telefonicznie. Celowe byłoby jednak złożenie przez pracownika żądania udzielenia mu urlopu w formie pisemnej, aby wyeliminować możliwość potraktowania nieobecności pracownika w pracy jako nieusprawiedliwionej, co w konkretnym przypadku mogłoby prowadzić do postawienia pracownikowi zarzutu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. (...)".

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Czas pracy i urlopy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.