Od 1 kwietnia 2021 r. zatrudniliśmy pracownika w wymiarze 1/2 etatu na czas nieokreślony. Przez pierwsze trzy miesiące bieżącego roku pracował on u innego pracodawcy, również na pół etatu. Pracownik legitymuje się 7-letnim stażem pracy i w poprzednim zatrudnieniu wykorzystał 3 dni (24 godz.) urlopu. Ile dni urlopu przysługuje mu w obecnym zatrudnieniu, 7 czy 8 dni?
Pracownikowi w obecnym zatrudnieniu przysługuje za bieżący rok urlop w wymiarze 7 dni.
Prawo do urlopu w razie zmiany miejsca pracy w trakcie roku kalendarzowego osoby uprawnionej do tzw. urlopu kolejnego reguluje art. 1551 K.p. Zgodnie z powołanym przepisem, w roku kalendarzowym takiemu pracownikowi przysługuje:
Ważne: Przez urlop kolejny należy rozumieć urlop nabywany w każdym roku pracy, poza pierwszym kalendarzowym rokiem zatrudnienia (art. 153 § 2 K.p.). |
Podstawą urlopu proporcjonalnego jest wymiar roczny wynoszący:
Roczny wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego na część etatu ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, zaokrąglając niepełny dzień w górę do pełnego dnia (art. 154 § 2 K.p.). Przy ustalaniu wymiaru urlopu według zasady proporcji, kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego za cały rok, niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca, a niepełny dzień w górę do pełnego dnia.
Zwracamy uwagę! Jeżeli ustanie stosunku pracy u dotychczasowego pracodawcy i nawiązanie takiego stosunku u kolejnego pracodawcy następuje w tym samym miesiącu kalendarzowym, zaokrąglenia do pełnego miesiąca dokonuje dotychczasowy pracodawca (art. 1552a § 1-2 i art. 1553 § 1 K.p.).
Przykład |
Pracownik legitymuje się 7-letnim stażem pracy. Załóżmy, że do 10 czerwca 2021 r. będzie zatrudniony na pół etatu w zakładzie A, a od 15 czerwca 2021 r. w zakładzie B w takim samym wymiarze czasu pracy.
Pracownikowi za 2021 r. przysługuje po 5 dni urlopu w każdym z tych zakładów (20 dni x 1/2 etatu = 10 dni; 10 dni x 6/12 = 5 dni).
W przedstawionym przykładzie suma urlopów proporcjonalnych zachowuje wymiar roczny. Inaczej może być przy nierównym okresie pracy przed i po zmianie pracodawcy, co jest efektem obowiązujących zaokrągleń. Nadmiarowemu urlopowi wypoczynkowemu zapobiega jednak norma z art. 1553 § 2 K.p.
Ważne: Wymiar urlopu wypoczynkowego należny pracownikowi w danym roku kalendarzowym nie może przekroczyć wymiaru wynikającego z art. 154 § 1 i 2 K.p. |
Dlatego też w okolicznościach wskazanych w pytaniu wymiar urlopu nie może przekraczać wymiaru ustalonego w proporcji do wielkości etatu.
Przykład |
Pracownik był zatrudniony od 1 stycznia do 31 marca 2021 r. na 1/2 etatu u pracodawcy A. Od 1 kwietnia 2021 r. został on zatrudniony na okres dwóch lat w tym samym wymiarze czasu pracy (1/2 etatu) u pracodawcy B. Pracownik legitymuje się 7-letnim stażem pracy. Z przedłożonego świadectwa pracy wynika, że u pracodawcy A wykorzystał 3 dni urlopu, co pozostaje w zgodzie z zasadami ustalania urlopu proporcjonalnego (20 dni x 1/2 etatu = 10 dni; 10 dni x 3/12 = 2,5 dnia, po zaokrągleniu 3 dni).
Kalkulatory urlopowe są dostępne w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl. |
U pracodawcy B urlop, zgodnie z zasadą proporcji, powinien wynieść 8 dni (10 dni x 9/12 = 7,5 dnia, po zaokrągleniu 8 dni), jednak w myśl art. 1553 § 2 K.p., urlop w danym roku nie może przekroczyć wymiaru proporcjonalnego do wielkości etatu, czyli w tym przypadku 10 dni, dlatego u pracodawcy B przysługuje mu urlop w wymiarze 7 dni.
|