Pracownica do końca maja br. korzystała z dwuletniego urlopu wychowawczego, a od 1 czerwca br. przebywa na zwolnienia lekarskim z tytułu niezdolności do pracy przypadającej na okres ciąży. Najprawdopodobniej będzie na zwolnieniu do dnia porodu, który planowany jest na wrzesień br. Czy za 2020 r. nabyła prawo do urlopu wypoczynkowego?
Pracownica nabyła prawo do urlopu wypoczynkowego za 2020 r. w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia przypadającego po zakończeniu urlopu wychowawczego.
Pracownik uprawniony do urlopu kolejnego, nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 lub 26 dni (w zależności od stażu urlopowego) w pierwszym dniu roku kalendarzowego. W razie podjęcia pracy w jego trakcie lub jej zakończenia przed upływem tego roku, urlop ustala się proporcjonalne do przepracowanego okresu.
Wymiar urlopu ulega obniżeniu w razie wystąpienia w trakcie roku okresów nieobecności w pracy wymienionych w art. 1552 K.p. Nie należy do nich niezdolność do pracy, ani urlop macierzyński, które do celów urlopowych traktuje się na równi z wykonywaniem efektywnej pracy.
![]() |
Kalkulator urlopu wypoczynkowego po obniżeniu wymiaru z powodu przerwy w wykonywaniu pracy... dostępny jest w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl. |
Analogiczne wnioski zaprezentował Sąd Najwyższy, wyjaśniając w uchwale z 4 kwietnia 1995 r. (sygn. akt I PZP 10/95, OSNP 1995/18/228), że: "Pracownik nabywa prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego z dniem 1 stycznia danego roku, mimo że pozostając w stosunku pracy nie przepracował w tym roku kalendarzowym ani jednego dnia w związku z pobieraniem świadczenia rehabilitacyjnego". Ta interpretacja wynika z zasady, że przy nabywaniu prawa do urlopu decyduje pozostawanie w stosunku pracy, a nie świadczenie pracy (art. 152 i 153 § 2 K.p.). Korzystanie ze zwolnienia lekarskiego i przebywanie na urlopie macierzyńskim nie powodują zawieszenia stosunku pracy, a jedynie usprawiedliwiają nieobecność pracownika w pracy. Okresy te nie mogą być porównywane do jakiegokolwiek okresu, który powoduje utratę wszystkich lub części uprawnień pracowniczych (np. do urlopu bezpłatnego). Jeśli nawet przypadają na cały rok kalendarzowy, to i tak pracownik ma za ten rok prawo do urlopu wypoczynkowego. Odmienna kwalifikacja dotyczy urlopu wychowawczego trwającego w dniu nabywania uprawnień do urlopu wypoczynkowego za bieżący rok.
Ważne: W myśl art. 1552 § 1 pkt 2 K.p., do pracownika powracającego do pracy u dotychczasowego pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego m.in. po trwającym co najmniej 1 miesiąc okresie urlopu wychowawczego, stosuje się odpowiednio art. 1551 § 1 pkt 2 K.p. |
Powołany przepis stanowi, że w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, u kolejnego pracodawcy pracownikowi przysługuje urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego, albo proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym - w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.
Przykład |
Pracownica legitymująca się 10-letnim stażem urlopowym, zatrudniona na czas nieokreślony, przebywała na urlopie wychowawczym od 17 sierpnia 2018 r. do 31 maja 2020 r. W dniu 1 czerwca br. pracodawca otrzymał informację na PUE ZUS o jej zwolnieniu lekarskim z kodem literowym B. Przewidywany termin porodu to 20 września 2020 r. Zakładając, że w tym dniu urodzi dziecko i skorzysta z całego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, to będzie na nich przebywała do 18 września 2021 r.
Pracownicy przysługuje za bieżący rok prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 16 dni (26 dni x 7/12 = 15,16 dnia, po zaokrągleniu 16 dni). W dniu 1 stycznia 2021 r. nabędzie prawo do 26 dni urlopu za 2021 r.
|