Pracownica po wykorzystaniu pełnego okresu zasiłkowego przebywała na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim, a następnie na urlopie wychowawczym. Czy urlop wypoczynkowy za okres poprzedzający wykorzystywanie urlopów związanych z rodzicielstwem uległ przedawnieniu?
Roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym stały się wymagalne (art. 291 § 1 K.p.). Zasada ta dotyczy także urlopów wypoczynkowych, przy czym w ich przypadku, o ile urlop przesunięto, dniem wymagalności jest ostatni dzień września następnego roku kalendarzowego po tym, w którym pracownik nabył do niego prawo.
Przedawnienie polega na tym, że po wskazanym przepisami prawa czasie (w przypadku Kodeksu pracy będzie to 3 lata) zobowiązany ma prawo odmówić spełnienia roszczenia. W chwili nastąpienia przedawnienia osoba, która posiada jakieś uprawnienie (np. pracownik, który ma prawo do urlopu wypoczynkowego) może wnosić o jego realizację niemniej ten, przeciw komu przysługuje roszczenie (w przypadku urlopu wypoczynkowego będzie to pracodawca), może uchylić się od jego zaspokojenia. Przedawnienie roszczenia nie oznacza, że świadczenie nie może zostać spełnione, a jedynie, że zobowiązany nie musi go realizować.
Przepisy mogą przewidywać zawieszenie biegu przedawnienia, co oznacza, że w pewnych, dopuszczonych przez prawo sytuacjach nawet jeżeli okres przedawnienia rozpocznie swój bieg, to należy wstrzymać się z jego odliczaniem. Takie okoliczności zostały wymienione także w Kodeksie pracy i tak, bieg przedawnienia nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na czas:
Zatem w przypadku korzystania z urlopu wychowawczego, odliczanie biegu przedawnienia dla urlopu wypoczynkowego ulega zawieszeniu, a to oznacza, że termin przedawnienia przesuwa się.
Przykład |
Pracownica od połowy października 2015 r. do 25 marca 2016 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim, a od 26 marca 2016 r. korzystała z urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego (łącznie do 24 marca 2017 r.), bezpośrednio po których skorzystała z urlopu wychowawczego (od 25 marca 2017 r. do 23 stycznia 2020 r.).
![]() |
Kalkulatory urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego oraz urlopu wypoczynkowego dostępne są w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl |
Pracownica nie wykorzystała za 2015 r. - 2 dni urlopu, a za 2016 r. i 2017 r. - po 26 dni urlopu.
Po powrocie z urlopu wychowawczego pracownica ma prawo do ww. urlopów oraz pełnego urlopu za 2020 r., gdyż:
|