Pracownik w minionym roku kilkakrotnie przebywał na urlopie bezpłatnym. Jak należało ustalić wymiar urlopu wypoczynkowego przysługującego mu w 2019 r.?
Jeżeli po nabyciu urlopu wypoczynkowego za dany rok kalendarzowy pracownik przez co najmniej miesiąc jest nieobecny z powodów określonych w art. 1552 § 1 pkt 1 i 3-6 K.p. oraz jeszcze w tym roku powraca do pracy, przysługuje mu urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnie obniżonym (art. 1552 § 2 K.p.). Do wskazanych okresów zalicza się:
Ważne: Jeżeli okresy nieobecności w pracy wymienione w art. 1552 § 1 K.p. obejmują części miesięcy kalendarzowych, przy proporcjonalnym obniżeniu wymiaru urlopu wypoczynkowego za miesiąc uważa się łącznie 30 dni (§ 2 rozporządzenia urlopowego). |
Wykładni powołanego przepisu dokonała Państwowa Inspekcja Pracy, wyjaśniając w piśmie z 5 sierpnia 2009 r., że: "(...) Omawiany przepis pozwala na sumowanie wymienionych nieobecności w pracy obejmujących część miesiąca kalendarzowego (...) Jeśli więc zatrudniony był np. na dwóch kolejnych urlopach bezpłatnych trwających 35 dni, wymiar urlopu wypoczynkowego obniżamy proporcjonalnie jedynie o 1/12, tak jak z powodu 30-dniowej absencji. Nieobecność 5-dniowa nie powoduje natomiast takiego skutku. W takich sytuacjach nie stosujemy bowiem reguły z art. 1552a K.p., że niepełny miesiąc kalendarzowy zaokrąglamy w górę do pełnego miesiąca. Dopiero więc następnych 25 dni nieobecności w pracy np. z powodu urlopu bezpłatnego pozwala na obniżenie wymiaru urlopu wypoczynkowego o 2/12. Łączna liczba dni absencji w pracy wyniesie bowiem 60 dni, a więc dwa miesiące w rozumieniu § 2 rozporządzenia (urlopowego - przyp. red.).".
![]() |
Kalkulator urlopu wypoczynkowego po obniżeniu wymiaru z powodu przerwy wymienionej w art. 1552 K.p. dostępny jest w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl |
Przykład |
Pracownik zatrudniony od 1 grudnia 2018 r., legitymujący się 15-letnim stażem urlopowym, w 2019 r. korzystał z urlopu bezpłatnego w następujących okresach: od 24 do 28 czerwca, od 1 lipca do 2 sierpnia oraz od 2 do 24 grudnia. Pracownik nie korzystał w 2019 r. z urlopu wypoczynkowego.
Pracodawca po pierwszym urlopie bezpłatnym, który trwał 5 dni, nie dokonywał żadnych korekt. Po drugim, który łącznie z poprzednim wynosił 1 miesiąc i 8 dni urlopu bezpłatnego, obniżył urlop wypoczynkowy o 1/12, co spowodowało, iż pula urlopu wypoczynkowego uległa obniżeniu do 24 dni (26 dni - 26 dni x 1/12 = 23,83 dnia, po zaokrągleniu 24 dni). Natomiast po ostatnim urlopie bezpłatnym, który w sumie dawał ponad 2 miesiące nieobecności, dokonał ostatniej korekty, obniżając pulę urlopu wypoczynkowego do 22 dni (26 dni - 26 dni x 2/12 = 21,66 dnia, po zaokrągleniu 22 dni).
Zwracamy uwagę! Proporcjonalnego obniżenia urlopu nie stosuje się, jeśli przed rozpoczęciem okresu obniżającego (np. urlopu bezpłatnego) pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze (art. 1552 § 2 in fine K.p.).
Przykład |
Zakładamy, że pracownik z poprzedniego przykładu miał zaplanowany urlop wypoczynkowy w pełnym wymiarze na przełomie sierpnia i września 2019 r. Pracodawca we wskazanym okresie udzielił mu urlopu w wymiarze obniżonym o 2 dni. Kolejny urlop bezpłatny, przypadający w grudniu 2019 r., nie miał już wpływu na uprawnienia do urlopu wypoczynkowego.
|