Jakie normy czasu pracy obowiązują pomoc dentystyczną zatrudnioną na 1/4 etatu u lekarza stomatologa prowadzącego działalność gospodarczą w tym zakresie? Jak określić te normy w informacji o warunkach zatrudnienia oraz organizować czas pracy takiej osoby?
Normy czasu pracy pracowników podmiotów leczniczych zostały uregulowane przepisami ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2015 r. poz. 618 z późn. zm.), dalej ustawy. Akt ten zalicza do podmiotów leczniczych nie tylko samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, lecz także m.in. zajmujące się działalnością leczniczą jednostki budżetowe, fundacje i stowarzyszenia oraz przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2015 r. poz. 584 z późn. zm.) we wszelkich formach przewidzianych dla wykonywania działalności gospodarczej, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej.
W art. 93 ustawy o działalności leczniczej dokonano podziału pracowników podmiotu leczniczego w zakresie norm czasu pracy na trzy grupy:
Ustawa nie definiuje poszczególnych grup. Ich podziału (jednak tylko dla celów określenia wymaganych kwalifikacji oraz poziomu wynagrodzenia osób zatrudnionych w podmiotach leczniczych sfery budżetowej) dokonują rozporządzenia Ministra Zdrowia:
Pierwszy z powołanych aktów wykonawczych w załączniku określającym kwalifikacje dokonuje podziału na pracowników działalności podstawowej, pracowników administracyjnych, technicznych i ekonomicznych oraz pracowników gospodarczych. W sposób zbliżony dzieli pracowników drugie z wymienionych rozporządzeń, wyróżniając: wykonujących zawód medyczny oraz pozostałych, których praca pozostaje w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, gospodarczych i obsługi lub ewentualnie ekonomiczno-administracyjno-technicznych i obsługi.
Wykazy te mogą stanowić pomoc w sklasyfikowaniu osoby, o której mowa w pytaniu.
Pomoc dentystyczna w obydwu przypadkach została ujęta w pierwszej grupie pracowników (odpowiednio: wiersz 146 tabeli I zamieszczonej w załączniku oraz wiersz 13 tabeli zamieszczonej w załączniku nr 2), co prowadzi do wniosku, że obejmują ją normy: 7 godzin 35 minut na dobę i przeciętnie 37 godzin 55 minut na tydzień.
![]() |
Wymiary czasu pracy pracowników medycznych w 2016 r. zamieściliśmy w "Ściądze dla Księgowych" wydanie z listopada 2015 r. |
Zwracamy uwagę! Pracowników zatrudnionych na część etatu obowiązują takie same normy jak zatrudnionych na cały etat, a jedynie wymiar ich czasu pracy jest wprost proporcjonalny do tej wielkości.
Odpowiednio do powyższego należy sporządzić informację o warunkach zatrudnienia, którą przekazuje się każdemu pracownikowi nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę. Nie wyłącza to przy tym stosowania wobec niego innej niż podstawowa organizacji czasu pracy. Jak stanowi art. 94 ust. 1 ustawy, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją, w stosunku do pracowników mogą być stosowane rozkłady czasu pracy, w których dopuszczalne jest przedłużenie wymiaru czasu pracy do 12 godzin na dobę. Jedynie pracownice w ciąży oraz pracownicy opiekujący się dzieckiem do lat 4, którzy nie wyrazili na to zgody, nie mogą pracować powyżej 8 godzin na dobę.
Ważne: Rozkład czasu pracy powinien być stosowany na podstawie harmonogramów pracy ustalanych dla przyjętego okresu rozliczeniowego, określających dla poszczególnych pracowników dni i godziny pracy oraz dni wolne od pracy (art. 94 ust. 3 ustawy). |
Przykład |
Lekarz dentysta prowadzący działalność gospodarczą w formie prywatnego gabinetu stomatologicznego zatrudnia dwie pomoce dentystyczne, pierwszą na 1/4, a drugą na 3/4 etatu. Obydwie zostały poinformowane na piśmie, że obowiązuje je norma dobowa wynosząca 7 godzin i 35 minut oraz tygodniowa wynosząca przeciętnie 37 godzin i 55 minut.
W obwieszczeniu o czasie pracy znajduje się zapis, iż względem tych pracownic stosowany jest rozkład dopuszczający przedłużenie wymiaru czasu pracy do 12 godzin na dobę w trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym, liczonym od stycznia każdego roku.
W obecnym okresie rozliczeniowym (obejmującym styczeń-marzec) pierwsza z pracownic powinna przepracować 117 godzin i 33 minuty (37 godz. i 55 min. x 13 tyg. - 7 godz. i 35 min. x 3 święta = 470 godz. i 10 min.; 1/4 etatu x 470 godz. i 10 min. = 117 godz. i 33 min.), a druga 352 godziny i 38 minut (3/4 etatu x 470 godz. i 10 min.). Pracodawca rozplanował wymiar w różny sposób, w tym na dniówki ośmio-, dziesięcio-, trzy- lub dwugodzinne, z zachowaniem ogólnej obowiązującej liczby godzin oraz odpoczynków dobowych i tygodniowych, a także przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.
|