Przyjęliśmy do pracy pracownika absolwenta liceum, który podczas zatrudnienia ukończył studia wyższe, a wcześniej studiując odbywał staż za skierowaniem urzędu pracy. Jak wskazane okresy wpływają na wymiar jego urlopu wypoczynkowego?
Zaliczanie nauki w szkole do stażu urlopowego następuje na zasadach określonych w art. 155 K.p. Na ich podstawie do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia średniej szkoły ogólnokształcącej - 4 lata, a szkoły wyższej - 8 lat.
Uwzględniając okres nauki w stażu urlopowym bierze się pod uwagę liczbę lat nauki odpowiadającą najwyższemu osiągniętemu poziomowi wykształcenia.
W przypadku gdy pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki, zależnie od tego co jest korzystniejsze dla pracownika (art. 155 § 2 K.p.).
Przykład |
Od 5 marca br. pracodawca zatrudnił pracownika, który przedstawił dyplom ukończenia szkoły wyższej (studia trwały od 1 października 2007 r. do 30 czerwca 2012 r.) oraz świadectwo pracy za okres od 1 marca 2012 r. do 28 lutego 2013 r.
Ukończenie w 2012 r. szkoły wyższej pozwala na uwzględnienie w stażu urlopowym 8 lat, jednak z wyłączeniem biegnącego równolegle zatrudnienia (czyli okresu od podjęcia pracy do ukończenia studiów). Pozostały okres pracy (od 1 lipca 2012 r. do 28 lutego 2013 r.) należy zaliczyć do stażu urlopowego. Podejmując zatrudnienie u aktualnego pracodawcy pracownik posiadał 8 lat i 8 miesięcy stażu urlopowego uprawniający do 20 dni urlopu.
Zakładając, że zatrudnienie będzie trwało do końca 2013 r. pracownikowi przysługuje 17 dni urlopu (20 dni x 10/12 = 16,66 dnia, po zaokrągleniu 17 dni).
Drugim wymienionym w pytaniu okresem wpływającym na wymiar urlopu jest okres stażu. Jak wynika z art. 79 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. nr 69, poz. 415 z późn. zm.) okresy pobierania zasiłku i stypendium przyznanego na okres stażu podlegają wliczeniu do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego. Wymienionych okresów nie wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego. W podanych okolicznościach wątpliwości budzi możliwość zaliczenia stażu bezrobotnego pokrywającego się z okresem nauki. Wynikają one z braku regulacji analogicznej do art. 155 § 2 K.p., co zdaniem wielu ekspertów pozwala wliczyć ten okres przy ustalaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego. Stanowisko w tej kwestii zajął Główny Inspektorat Pracy (GIP), stwierdzając w nim dopuszczalność zaliczenia obydwu okresów jako rozwiązania korzystnego dla pracownika i pozwalającego uniknąć ewentualnych sporów (nr pisma GPP-110-4560-72-1/10/PE/RP). W powołanym piśmie GIP czytamy, że: "(...) Przy ustalaniu stażu pracy warunkującego nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego oraz jego wymiaru, okres pobierania stypendium w czasie stażu absolwenckiego jest traktowany równorzędnie z okresem zatrudnienia.
Przepisy Kodeksu pracy nie wskazują sposobu postępowania w sytuacji, gdy okresy pobierania nauki pokrywają się z okresami wliczanymi do okresu, od którego zależy wymiar urlopu.
Z uwagi na brak stosownej regulacji możliwe jest przyjęcie iż, przy ustalaniu stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika, który jednocześnie odbywał staż absolwencki i uczył się należy uwzględnić zarówno okres stażu, w czasie którego pobierane było stypendium oraz udokumentowany okres nauki tego pracownika.
Przyjęcie takiego stanowiska mogłoby jednak prowadzić do podwójnego zaliczenia tego samego okresu czasu do okresu, od którego zależy wymiar urlopu. Z tego względu - z uwagi, że jest to okres zaliczalny do okresu zatrudnienia - za dopuszczalne należy uznać stosowanie w takiej sytuacji per analogiam art. 155 § 2 K.p.
Jednakże w związku z nieuregulowaniem tej kwestii w przepisach prawa pracy nie jest możliwe zajęcie jednoznacznego stanowiska. W przypadku sporu pomiędzy pracownikiem a pracodawcą właściwy do jego rozstrzygnięcia będzie sąd pracy.".
Przykład |
Pracownik podjął pracę u obecnego pracodawcy od 2 marca 2012 r. Z przedłożonych dokumentów wynika, że w 2011 r. ukończył studia wyższe, a w 2008 r. odbył roczny staż jako absolwent technikum. Jeśli pracodawca w stażu urlopowym uwzględni zarówno 8 lat z tytułu ukończenia szkoły wyższej, jak i 1 rok stażu, to w bieżącym roku pracownik nabył prawo do urlopu w wyższym wymiarze (26 dni).
Przykład |
Pracodawca od 10 sierpnia 2009 r. zatrudnia pracownika, który w momencie podjęcia pracy legitymował się wykształceniem średnim ogólnokształcącym oraz rocznym okresem stażu odbytego od 1 lipca 2008 r. do 30 czerwca 2009 r. Pracownik ten ukończył 6 czerwca 2012 r. studia wyższe o 5-letnim okresie nauczania. Prawo do 26 dni urlopu pracownik uzyska 6 czerwca 2013 r. z zaliczeniem okresów: nauki w szkole wyższej (8 lat) oraz 12 miesięcy zatrudnienia niepokrywającego się z nauką, a także 12 miesięcy pobierania stypendium podczas stażu.
Gdyby pominąć okres nauki w szkole wyższej i uwzględnić 4 lata liceum oraz roczny staż i zatrudnienie, prawo do urlopu w wyższym wymiarze powstałoby w sierpniu 2014 r.
|