We wrześniu 2012 r. zatrudniliśmy pracownika młodocianego w celu nauki zawodu. Pracownik ten w okresie ferii wykorzystał zaliczkowo 10 dni urlopu. Ostatnio zwrócił się z wnioskiem o udzielenie urlopu na żądanie. Czy jesteśmy zobowiązani udzielić mu urlopu w tym trybie?
Tak. Pracownik młodociany może skorzystać z urlopu na żądanie, pod warunkiem, że ma prawo do urlopu wypoczynkowego.
Szczególne uprawnienia urlopowe młodocianego, czyli osoby, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła 18 lat reguluje art. 205 K.p. Zgodnie z powołaną normą, z upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy młodociany nabywa prawo do urlopu w wymiarze 12 dni roboczych. Z upływem rocznego okresu zatrudnienia młodociany uzyskuje prawo do urlopu w wymiarze 26 dni roboczych. Wielkości te podlegają zsumowaniu i w pierwszym roku pracy młodociany dysponuje łącznie 38 dniami roboczymi urlopu wypoczynkowego. Pierwszy urlop pracownika młodocianego (12 dni + 26 dni) jest urlopem nabywanym z dołu, po przepracowaniu wymaganych okresów.
Młodocianemu uczęszczającemu do szkoły należy udzielić urlopu w okresie ferii szkolnych. Gdyby młodociany dokształcający się w szkole nie nabył prawa do urlopu przed feriami, na jego wniosek udziela się tego urlopu zaliczkowo w okresie tych ferii. Ponadto także na wniosek młodocianego uczęszczającego do szkoły pracodawca jest obowiązany udzielić mu w okresie ferii szkolnych urlopu bezpłatnego w wymiarze nieprzekraczającym łącznie z urlopem wypoczynkowym 2 miesięcy. Okres tego obligatoryjnego urlopu bezpłatnego podlega wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Przykład |
Od 1 września 2012 r. pracownik młodociany rozpoczął naukę zawodu na podstawie umowy o pracę. Z upływem 6 miesięcy zatrudnienia, tj. z dniem 28 lutego 2013 r. nabył prawo do 12 dni urlopu. W styczniu br. pracodawca udzielił młodocianemu zaliczkowo 10 dni urlopu w okresie ferii szkolnych.
Należy wyjaśnić, że każdy pracownik ma możliwość skorzystania w danym roku kalendarzowym z 4 dni urlopu w terminie przez niego wskazanym, o ile posiada prawo do urlopu oraz zgłosi żądanie jego udzielenia najpóźniej w dniu rozpoczęcia tego urlopu (art. 1672 K.p.). Uprawnienie do urlopu "na żądanie" przysługuje wszystkim zatrudnionym na podstawie stosunku pracy, w tym także w niepełnym wymiarze czasu pracy i nie jest zależne od systemu czasu pracy w jakim praca jest wykonywana. Prawo do urlopu na żądanie ma również pracownik młodociany. W ciągu roku kalendarzowego pracownik może skorzystać z urlopu na żądanie cztery razy po jednym dniu albo łącznie z dwóch, trzech, a nawet czterech dni. Urlop na żądanie dotyczy 4 dni kalendarzowych o wartości godzinowej zależnej od rozkładu czasu pracy danego pracownika.
Przykład |
Pracownik młodociany, który od 1 września 2012 r. rozpoczął naukę zawodu na podstawie umowy o pracę, już w grudniu 2012 r. zwrócił się z wnioskiem o urlop na żądanie.
Pracodawca nie uwzględnił wniosku pracownika, który jeszcze nie nabył prawa do urlopu wypoczynkowego. Uzyskał to prawo dopiero z upływem 6 miesięcy pracy, tj. 28 lutego br.
Przykład |
Pracownik młodociany zgodnie z rozkładem czasu pracy powinien w środę 3 kwietnia br. świadczyć pracę przez 6 godzin. Przed rozpoczęciem pracy wystąpił z wnioskiem o 1 dzień urlopu na żądanie, na co pracodawca wyraził zgodę. Z ogólnej puli urlopowej młodocianego pracodawca odpisał 6 godzin, a pulę 4 dni urlopu na żądanie pomniejszył o 1 dzień.
|