Jednemu z naszych pracowników w czasie wykorzystywania przez niego urlopu rozchorowało się dziecko. W związku z tym napisał oświadczenie, w którym odwołuje udzielony mu urlop. Pracodawca zakwestionował to twierdząc, że tylko on może odwołać z urlopu i że w przypadku tego pracownika nie ma podstaw ani do odwołania z urlopu, ani do jego przerwania. Czy rzeczywiście pracownik będzie zmuszony wykorzystać urlop w udzielonym mu wymiarze i czym się różni odwołanie urlopu od jego przerwania?
Przerwanie urlopu i odwołanie z urlopu wypoczynkowego dotyczy urlopu już udzielonego. Przerwanie urlopu reguluje art. 166 K.p. Norma ta wymienia sytuacje, w których następuje przerwanie rozpoczętego urlopu z przyczyn leżących po stronie pracownika. Przerwanie urlopu powodują:
Wskazane przesłanki stanowią katalog zamknięty. Urlop nie ulega więc przerwaniu z innych powodów niż wymienione w art. 166 K.p. Nawet taka okoliczność jak choroba członka rodziny nie powoduje przerwania urlopu na podstawie art. 166 K.p., ponieważ nie jest ona wymieniona w tym przepisie. Pracownik może jedynie uzgodnić z pracodawcą szybsze niż to zakładano zakończenie urlopu wypoczynkowego w celu "zastąpienia" go zwolnieniem udzielonym dla sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny. Na takie umowne przerwanie urlopu pracodawca musi jednak wyrazić zgodę. W razie jej braku pracownik nadal będzie przebywał na udzielonym mu urlopie, mimo że faktycznie w jego trakcie będzie sprawował opiekę nad chorym dzieckiem.
WAŻNE: W razie przerwania urlopu wypoczynkowego na podstawie art. 166 K.p. nie następuje automatyczne przesunięcie urlopu o dni niewykorzystane. Pracownik nie może w takiej sytuacji samowolnie przedłużyć korzystania z urlopu wypoczynkowego.
Możliwość odwołania pracownika z urlopu wypoczynkowego uregulowano natomiast w art. 167 K.p. Odwołanie pracownika z urlopu jest dopuszczalne tylko przez pracodawcę, w sytuacji gdy:
Wymienione warunki powinny być spełnione łącznie. Decyzja pracodawcy o odwołaniu pracownika z urlopu wypoczynkowego ma charakter polecenia służbowego. Pracownik ma obowiązek je wykonać pod rygorem uznania ewentualnej odmowy za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych. Odwołanie powinno zostać dokonane z odpowiednim wyprzedzeniem, aby pracownik miał możliwość wykonania polecenia pracodawcy w oznaczonym przez niego terminie. Pracodawca, który odwołuje pracownika z urlopu, powinien zrekompensować poniesione przez pracownika koszty związane z tym odwołaniem, przy czym obowiązek ten dotyczy tylko kosztów bezpośrednich, udokumentowanych rachunkami, takich jak np. koszt niewykorzystanej części zorganizowanego wypoczynku.
|