1) Pracownik podejmując pracę doręczył świadectwo ukończenia technikum niezwierające informacji o liczbie lat nauki. Jaki okres nauki należy zaliczyć do stażu urlopowego?
Zaliczanie nauki w szkole do stażu urlopowego następuje zgodnie z przepisami art. 155 K.p. Na ich podstawie do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia:
Według powołanej normy, wliczeniu podlega albo przewidziany programem nauczania faktyczny czas nauki z określeniem maksymalnego okresu (np. okres nauki w zasadniczej i w średniej szkole zawodowej) bądź też określona liczba lat kształcenia bez względu na to, ile faktycznie trwała nauka w szkole (np. ukończenie szkoły wyższej). Z przepisów ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 12 lutego 2002 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz. U. nr 15, poz. 142 z późn. zm.) wynika, że nauka w technikum trwa 4 lata. Jeśli jest to technikum uzupełniające dla absolwentów zasadniczej szkoły zawodowej okres nauki wynosi 3 lata.
Zaliczeniu do stażu urlopowego podlegają jedynie okresy nauki ukończonej, z zastrzeżeniem, iż tak samo traktuje się okres nauki odbywanej systemem stacjonarnym i wieczorowym albo niestacjonarnym. Podane okresy nauki nie podlegają sumowaniu. Bierze się zawsze pod uwagę liczbę lat nauki odpowiadającą najwyższemu osiągniętemu poziomowi wykształcenia. Należy dodać, że nie zwiększa stażu urlopowego ukończenie dwóch szkół na tym samym poziomie kształcenia (np. absolwentowi dwóch szkół wyższych zaliczyć można tylko 8 lat).
Ważne: W przypadku gdy pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki, zależnie od tego co jest korzystniejsze dla pracownika. |
Zaliczenie danego okresu nauki do stażu pracy wymaga odpowiedniego udokumentowania. Zgodnie z przepisami prawa oświatowego, dowodem ukończenia szkoły ponadpodstawowej jest świadectwo lub dyplom, a w szczególnych przypadkach duplikat dokumentu poświadczającego ukończenie szkoły. Aktualnie obowiązującym aktem prawnym regulującym warunki i tryb wydawania oraz wzory świadectw i dyplomów jest rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 maja 2010 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych (Dz. U. nr 97, poz. 624 ze zm.). Według § 11 i 12 tego rozporządzenia absolwent szkoły ponadgimnazjalnej: zasadniczej szkoły zawodowej, technikum, technikum uzupełniającego i szkoły policealnej oraz absolwent dotychczasowej szkoły zasadniczej i szkoły średniej zawodowej, który zdał egzamin zawodowy, otrzymuje dyplom. Na tym dyplomie wpisuje się oprócz danych osobowych absolwenta, także nazwę zawodu, w którym zostały potwierdzone kwalifikacje, wyniki egzaminu zawodowego z etapu pisemnego i etapu praktycznego, miejscowość i datę wydania dyplomu oraz numer dyplomu. Na wniosek absolwenta, okręgowa komisja egzaminacyjna wydaje suplement do dyplomu, w którym podaje się także inne dane, w tym informacje o całkowitym czasie trwania kształcenia zakończonego uzyskaniem dyplomu.
2) Jak postąpić w sytuacji gdy pracownik doręczył świadectwo szkolne po upływie kilku lat od podjęcia zatrudnienia i po doliczeniu okresu nauki okazało się, że miał staż uprawniający do wyższego wymiaru urlopu już od dwóch lat?
Po doręczeniu świadectwa szkolnego przez pracownika, pracodawca powinien przeliczyć jego staż urlopowy. W razie ustalenia, że pracownik posiada już 10-letni w sumie okres zatrudnienia, należy wyrównać jego urlop wypoczynkowy za okres, w którym osiągnął wyższy wymiar urlopu (nie więcej jednak niż za 3 lata).
Ważne: Nabycie uprawnienia do wyższego wymiaru urlopu następuje z mocy prawa z upływem wymaganego okresu zatrudnienia, bez względu na to kiedy pracownik ten okres udokumentuje. |
Realizacja tego prawa jest możliwa dopiero po przedstawieniu odpowiednich dowodów (np. świadectwa szkolnego), jednak nie więcej niż za 3 lata. Roszczenia ze stosunku pracy ulegają bowiem przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym stały się wymagalne (art. 291 § 1 K.p.).
Zwracamy uwagę! Wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od ogólnego stażu pracy, obejmującego okres pozostawania w pracowniczym stosunku pracy oraz innych okresów, takich jak okres nauki, pobierania zasiłku albo stypendium dla bezrobotnych, czynnej służby wojskowej, pracy na roli.
|