Chcę wynająć mieszkanie. Właściciel wymaga, aby umowa najmu przybrała postać umowy najmu okazjonalnego. Podobno zawarcie tego rodzaju umowy wymaga dopełniania formalności notarialnych. O jakie formalności chodzi? Czym jest umowa najmu okazjonalnego?
Umowa najmu okazjonalnego lokalu to umowa najmu lokalu mieszkalnego, którego właściciel, będący osobą fizyczną, nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali, zawierana na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat. Sama umowa najmu okazjonalnego, jak również zmiany tej umowy, wymagają zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności. Co ważne, do umowy najmu okazjonalnego lokalu trzeba załączyć pewne dokumenty, w szczególności:
1) oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddał się egzekucji i zobowiązał się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego lokalu w terminie wskazanym w wysłanym do niego żądaniu,
2) wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu,
3) oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu, o którym mowa w punkcie 2, o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu (na żądanie wynajmującego załącza się oświadczenie z podpisem notarialnie poświadczonym).
W razie utraty możliwości zamieszkania w lokalu, o którym mowa w punkcie 2, najemca jest zobowiązany w terminie 21 dni od dnia powzięcia wiadomości o tym zdarzeniu wskazać inny lokal, w którym mógłby zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu, oraz przedstawić oświadczenie, o którym mowa w punkcie 3, pod rygorem wypowiedzenia umowy. Warto pamiętać, że właściciel lokalu powinien zgłosić zawarcie umowy najmu okazjonalnego do urzędu skarbowego.
Umowa najmu okazjonalnego lokalu wygasa po upływie czasu, na jaki była zawarta, lub ulega rozwiązaniu po upływie okresu wypowiedzenia tej umowy. Po wygaśnięciu lub rozwiązaniu umowy najmu okazjonalnego lokalu, jeżeli najemca dobrowolnie nie opróżnił lokalu, właściciel doręcza najemcy żądanie opróżnienia lokalu, sporządzone na piśmie opatrzonym urzędowo poświadczonym podpisem właściciela. Żądanie opróżnienia lokalu zawiera m.in. termin, nie krótszy niż 7 dni od dnia doręczenia żądania najemcy, w którym najemca i osoby z nim zamieszkujące mają opróżnić lokal.
W przypadku bezskutecznego upływu terminu, o którym mowa powyżej, właściciel składa do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu, o którym mowa w punkcie 1. Rozwiązanie to pozwala przeprowadzić sprawniej eksmisję lokatora naruszającego postanowienia umowy.
|