Mój sąsiad chce na swoim gruncie postawić ogrodzenie. Podkreślił, że nie musi uzyskiwać w tej sprawie pozwolenia na budowę ani zgłaszać budowy do starostwa. Z informacji, które mi przekazał wynika jednak, że ogrodzenie nie będzie odpowiadać wymogom określonym w miejscowym planie zagospodarowania obejmującym nasze działki. Czy zatem w takim przypadku nie dojdzie do naruszenia przepisów?
Z pytania wynika, że sąsiad Czytelnika nie powinien inwestycji zrealizować, a jeśli to zrobi, może zostać zobowiązany nawet do rozbiórki ogrodzenia. Przede wszystkim należy wyjaśnić, że sama tylko okoliczność, iż na realizację inwestycji nie jest wymagane pozwolenie na budowę ani zgłoszenie budowy, nie oznacza, że inwestor może zrealizować inwestycję (np. ogrodzić swoją działkę) w sposób dowolny. Przykładowo, inwestor zamierza postawić ogrodzenie, które od strony drogi publicznej będzie niemal w całości pełne i wysokie na 1,85 m. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego widnieje zapis, w myśl którego ogrodzenia od strony dróg publicznych powinny być ażurowe o wysokości nieprzekraczającej 1,7 m. Wykonanie w tej sytuacji ogrodzenia pełnego o wyższej wysokości będzie stanowić naruszenie prawa.
W przypadkach innych niż określone w art. 48 ust. 1 lub w art. 49f Prawa budowlanego (Dz. U. z 2025 r. poz. 418), tj. gdy nie chodzi o przypadki inwestycji zrealizowanej bez wymaganego pozwolenia bądź bez wymaganego zgłoszenia, bądź wbrew sprzeciwowi organu, organ nadzoru budowlanego wstrzymuje postanowieniem prowadzenie robót budowlanych wykonywanych m.in. w sposób istotnie odbiegający od ustaleń i warunków określonych w decyzji o pozwoleniu na budowę, projekcie zagospodarowania działki lub terenu, projekcie architektoniczno-budowlanym lub w przepisach (art. 50 ust. 1 pkt 4 P.b.). W orzecznictwie podnosi się, że przez wskazane przepisy prawa rozumie się także postanowienia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Plan miejscowy, jako akt prawa miejscowego, jest źródłem prawa powszechnie obowiązującego. Budowa obiektu budowlanego, nawet niewymagającego pozwolenia na budowę lub zgłoszenia, wbrew postanowieniom tego planu jest innym przypadkiem samowoli budowlanej, polegającym na budowie tego obiektu niezgodnie z przepisami.
Przed upływem 2 miesięcy od dnia wydania postanowienia, o którym mowa w art. 50 ust. 1 P.b., organ nadzoru budowlanego zobowiązuje inwestora w drodze decyzji do określonego działania - może nałożyć na niego pewne obowiązki. Jeśli wskazane obowiązki nie zostaną wykonane, może dojść do nakazania zaniechania dalszych robót budowlanych bądź rozbiórki obiektu lub jego części, bądź doprowadzenia obiektu do stanu poprzedniego.
|