Kilka miesięcy temu wraz z rodzeństwem potwierdziliśmy u notariusza prawa do spadku po naszym ojcu. Notariusz sporządził akt poświadczenia dziedziczenia. W skład spadku wchodzą dwie nieruchomości. Niedawno sprawdziliśmy treść ksiąg wieczystych i nadal jako właściciel wpisany jest nasz ojciec. Czy notariusz sporządzający akt nie powinien powiadomić sądu o zmianie właściciela nieruchomości?
NIE. Taki obowiązek ciąży w opisanej sytuacji na właścicielach nieruchomości. Właściciel nieruchomości jest zobowiązany do niezwłocznego złożenia wniosku o ujawnienie swego prawa w księdze wieczystej. Jeżeli osoba trzecia doznała szkody na skutek nieujawnienia prawa własności w księdze wieczystej, właściciel ponosi odpowiedzialność za szkodę powstałą na skutek niewykonania powyższego obowiązku, bądź na skutek opieszałości w jego wykonaniu.
Trzeba pamiętać, że sądy, organy administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego oraz notariusze sporządzający akty poświadczenia dziedziczenia zawiadamiają sąd właściwy do prowadzenia księgi wieczystej o każdej zmianie właściciela nieruchomości, dla której założona jest księga wieczysta. W razie otrzymania zawiadomienia sąd z urzędu dokonuje wpisu ostrzeżenia, że stan prawny nieruchomości ujawniony w księdze wieczystej stał się niezgodny z rzeczywistym stanem prawnym. Zawiadomienie o wpisie ostrzeżenia zawiera pouczenie o obowiązku złożenia wniosku o ujawnienie prawa własności w terminie miesiąca od daty doręczenia zawiadomienia. Co istotne, sąd może wymierzyć opieszałemu właścicielowi grzywnę w wysokości od 500 zł do 10 tys. zł w celu spowodowania ujawnienia prawa własności.
W związku ze sporządzeniem aktu poświadczenia dziedziczenia notariusz nie składa wniosku o wpisanie spadkobiercy jako właściciela nieruchomości.
|