Posiadam dużą nieruchomość objętą jedną księgą wieczystą. Nieruchomość składa się z trzech działek geodezyjnych. Nieruchomość obciążona jest hipoteką na rzecz banku - w księdze wieczystej w dziale IV znajduje się stosowny wpis. Chciałem wyodrębnić z tej nieruchomości jedną z tych działek, aby móc ją sprzedać. Czy po odłączeniu działki i założeniu dla niej osobnej księgi wieczystej wspomniana hipoteka zostanie wpisana również do tej nowej księgi wieczystej?
TAK. Zdarza się, że jedna nieruchomość (w znaczeniu cywilnoprawnym) składa się z kilku działek geodezyjnych. Formalnie działki te nie stanowią odrębnych nieruchomości (tworzą bowiem jedną nieruchomość, dla której prowadzona jest jedna księga wieczysta). Niekiedy właściciel nieruchomości składającej się z jednej działki geodezyjnej dokonuje podziału tej jednej działki na kilka odrębnych działek geodezyjnych (jeśli taki podział jest dopuszczalny). Celem takiego podziału bywa bardzo często chęć sprzedaży jednej z takich działek. Niemniej działka ta nie może być przedmiotem samodzielnego obrotu - musi stać się nieruchomością z własną księgą wieczystą. Dlatego umożliwia się odłączenie jednej z takich działek z dotychczasowej nieruchomości i utworzenie dla niej odrębnej księgi wieczystej. Wówczas taka działka stanie się nieruchomością, którą będzie można np. sprzedać.
Należy jednak mieć na uwadze, że w razie podziału nieruchomości hipoteka obciążająca nieruchomość obciąża wszystkie nieruchomości utworzone przez podział (hipoteka łączna). Wierzyciel, któremu przysługuje hipoteka łączna, może według swego uznania żądać zaspokojenia w całości lub w części z każdej nieruchomości z osobna, z niektórych z nich lub ze wszystkich łącznie. Może również według swego uznania dokonać jej podziału pomiędzy poszczególne nieruchomości. Tak określa art. 76 ust. 2 ustawy o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. z 2022 r. poz. 1728 ze zm.).
Z powyższego wynika, że również na odłączonej działce, dla której zostanie założona odrębna księga wieczysta, dalej będzie ciążyć wspomniana hipoteka. Nieruchomość z takim obciążeniem będzie bardzo trudno sprzedać. Niemniej Czytelnik może skontaktować się z bankiem i dowiedzieć się czy jest możliwość, aby bank, na rzecz którego wpisana jest hipoteka, zgodził się na tzw. bezciężarowe odłączenie tej działki z nieruchomości. Jeśli taka zgoda zostanie uzyskana, działka ta (nowa nieruchomość) nie będzie posiadać wspomnianego obciążenia hipotecznego.
|