POLECAMY |
||
W związku z trudną sytuacją finansową zamierzam złożyć wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego. Jakie dokładnie wydatki mogą zostać pokryte takim dodatkiem? Czy pieniądze otrzymam z urzędu do ręki czy będą one przekazane wynajmującemu?
Wydatkami poniesionymi przez osobę ubiegającą się o dodatek mieszkaniowy są świadczenia okresowe ponoszone przez gospodarstwo domowe w związku z zajmowaniem lokalu mieszkalnego. Tak wynika z art. 6 ust. 3 ustawy o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 2021). W kolejnym ustępie powyższego przepisu określono katalog tych wydatków. I tak wspomnianymi wydatkami są:
1) czynsz,
2) koszty, o których mowa w art. 28 ust. 3 pkt 2 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego,
3) opłaty związane z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na lokale mieszkalne w spółdzielni mieszkaniowej,
4) zaliczki na koszty zarządu nieruchomością wspólną,
5) odszkodowanie za zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego,
6) inne niż wymienione w pkt 1-4 opłaty za używanie lokalu mieszkalnego,
7) opłaty za energię cieplną, wodę, ścieki, odpady i nieczystości ciekłe,
8) wydatek stanowiący podstawę obliczania ryczałtu na zakup opału.
Z kolei za wydatki w rozumieniu powołanego przepisu nie mogą zostać uznane wydatki poniesione m.in. z tytułu podatku od nieruchomości, opłat za wieczyste użytkowanie gruntów, rocznych opłat przekształceniowych, o których mowa w ustawie o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, a także z tytułu opłat za gaz przewodowy, energię elektryczną, dostarczane do lokalu mieszkalnego (domu jednorodzinnego) na cele bytowe. Jeżeli lokal mieszkalny nie jest wyposażony w instalację doprowadzającą energię cieplną do celów ogrzewania, w instalację ciepłej wody lub gazu przewodowego z zewnętrznego źródła znajdującego się poza lokalem mieszkalnym, osobie uprawnionej do dodatku mieszkaniowego przyznaje się ryczałt na zakup opału stanowiący część dodatku mieszkaniowego. W jednym z orzeczeń sąd wskazał, że w sprawie dodatku mieszkaniowego nie mogą być uwzględnione jako wydatki zaległości w opłatach eksploatacyjnych poprzedzające złożenie wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 30 stycznia 2018 r., sygn. akt II SA/Bk 811/17).
Dodatek mieszkaniowy wypłaca się z góry, w terminie do 10. dnia każdego miesiąca, zarządcy budynku albo innej osobie uprawnionej do pobierania należności za lokal mieszkalny. Jeśli wnioskodawcą jest właściciel domu jednorodzinnego, dodatek wypłaca się w całości na jego ręce.
|