Chcę kupić mieszkanie. Znalazłem ciekawą ofertę - lokal znajduje się jednak na parterze, w budynku wielorodzinnym usytuowanym na terenie osiedla. Dowiedziałem się, że w niedalekiej odległości od tego budynku ma być zlokalizowany plac zabaw. Obawiam się uciążliwości, które będą się z tym wiązać. Czy przepisy regulują kwestię umiejscowienia tego rodzaju obiektu na nieruchomości?
Tak, kwestie dotyczące lokalizacji placu zabaw zostały uregulowane w przepisach. W zespole budynków wielorodzinnych objętych jednym pozwoleniem na budowę należy, stosownie do potrzeb użytkowych, przewidzieć place zabaw dla dzieci i miejsca rekreacyjne dostępne dla osób niepełnosprawnych. Przy czym zasadniczo co najmniej 30% tej powierzchni powinno znajdować się na terenie biologicznie czynnym. Przewiduje to § 40 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2019 r. poz. 1065). Nasłonecznienie placu zabaw dla dzieci powinno wynosić co najmniej 4 godziny, liczone w dniach równonocy, w godzinach 10:00-16:00. W zabudowie śródmiejskiej dopuszcza się nasłonecznienie nie krótsze niż 2 godziny.
Odległość placów zabaw dla dzieci, boisk dla dzieci i młodzieży oraz miejsc rekreacyjnych od linii rozgraniczających ulicę od okien pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi oraz od miejsc gromadzenia odpadów powinna wynosić co najmniej 10 m. Oczywiście miejsce lokalizacji placu zabaw musi uwzględniać również inne przepisy, np. dotyczące odległości od stanowisk postojowych.
W praktyce pojawia się wątpliwość, jak dokładnie mierzyć wspomniane odległości. W jednym z orzeczeń wskazano, że obiektem małej architektury nie jest plac zabaw, lecz poszczególne jego elementy, składające się na funkcjonalną całość. Plac zabaw to pewien wyodrębniony funkcjonalnie zespół obiektów małej architektury, służący codziennej rekreacji dzieci. Jest to konkluzja o tyle istotna, że wyznacza metodologię określania granic placu zabaw (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 11 stycznia 2018 r., sygn. akt II SA/Rz 1183/17). Komentowany przepis określa minimalną odległość od okien budynku do zespołu urządzeń znajdujących się na placu zabaw, a nie od ogrodzenia tego placu. Usytuowanie placu zabaw, w tym poszczególnych zabawek w odległości mniejszej niż wymagane 10 m, należy uznać za istotne odstąpienie od warunków techniczno-budowlanych.
|