Przed zimą chcę ocieplić dom. Czy to prawda, że na tego rodzaju prace nie potrzeba uzyskiwać pozwolenia na budowę ani informować o nich starostwa? Czy to samo dotyczy wykonania przy okazji nowej elewacji?
Zasadniczo wszelkiego rodzaju roboty budowlane wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Są jednak wyjątki. Jeden z nich dotyczy wspomnianego przez Czytelnika ocieplania budynków i prac związanych z remontem obiektu.
Pozwolenia na budowę nie trzeba uzyskiwać, jeśli prace ociepleniowe dotyczą budynku, którego wysokość nie przekracza 12 m. Dla budynków wyższych pozwolenie jest zawsze wymagane. Stanowi o tym art. 30 ust. 2 Prawa budowlanego (Dz. U. z 2010 r. nr 243, poz. 1623 ze zm.). Nie jest jednak prawdą, że w takiej sytuacji nie trzeba informować o niczym starostwa. Brak pozwolenia to jedno, przepis jednak wymaga dokonania tzw. zgłoszenia zamiaru wykonywania robót. Zgłoszenia należy dokonać do starostwa. Trzeba w nim określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych, termin ich rozpoczęcia oraz dołączyć oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Następnie należy odczekać 30 dni od dokonania zawiadomienia. Jeśli w tym terminie organ nie złoży sprzeciwu, wówczas można legalnie rozpocząć roboty.
Dotyczy to również przeprowadzania remontu obiektu. Nie trzeba uzyskiwać pozwolenia na budowę, należy jednak dokonać stosownego zgłoszenia. Przy czym nie dotyczy to sytuacji, gdy obiekt wpisany jest do rejestru zabytków. Przez remont, zgodnie z definicją ustawową, należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji. Dopuszcza się przy tym stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym. Wymiana elewacji mieścić się będzie w zakresie tego pojęcia.
Pozwolenia na budowę nie wymaga m.in. budowa:
|
|