Kupiłem mieszkanie od gminy korzystając z dużej bonifikaty. Wykup miał miejsce 3 lata temu. Obecnie z przyczyn obiektywnych jestem zmuszony sprzedać ten lokal. Czy w takiej sytuacji utracę bonifikatę i będę musiał zwrócić różnicę w cenie?
Na wstępie trzeba zaznaczyć, że Czytelnik jako właściciel zawsze może sprzedać, darować czy wynająć lokal. Jednakże w pewnych sytuacjach takie działanie może skutkować utratą bonifikaty. Zasadniczo nieruchomość gminy zbywana w formie bezprzetargowej wyceniana jest zgodnie z jej wartością rynkową. Przy sprzedaży nieruchomości, np. dla najemcy posiadającego umowę na czas nieoznaczony, cenę nieruchomości ustala się także w wysokości nie niższej niż jej wartość, jednakże można zastosować bonifikatę. Takie obniżenie ceny wchodzi w grę m.in. wtedy, gdy nieruchomość jest sprzedawana na cele mieszkaniowe, na realizację urządzeń infrastruktury technicznej oraz innych celów publicznych. Wynika to z art. 68 ust. 1 pkt 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r. nr 102, poz. 651 ze zm.). Bonifikata określana jest procentowo i dochodzi niejednokrotnie nawet do 95% wartości nieruchomości. Korzyść najemcy (kupującego) jest więc niezwykle wysoka. Wykupując od gminy lokal po tak obniżonej cenie należy pamiętać, że przewiduje się, iż w sytuacji, gdy nabywca mieszkania rozporządzi nim przed upływem 5 lat od zawarcia umowy kupna, wówczas jest zobowiązany do zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji.
Od obowiązku zwrotu bonifikaty jest pewien wyjątek. Zwrotu nie będzie, jeśli zbycie następuje na rzecz osoby bliskiej. Osobą bliską w rozumieniu ustawy są: zstępni (dzieci, wnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie), rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, małżonka, osoby przysposabiające i przysposobione oraz osoba, która pozostaje ze zbywcą faktycznie we wspólnym pożyciu. Trzeba jednak pamięć, że aby przeciwdziałać nadużyciom, wprowadzono zasadę, że wobec takiej osoby bliskiej, która nabyła lokal (bez zwrotu bonifikaty), stosuje się odpowiednio przepis o obowiązku zwrotu bonifikaty, gdyby i ona zdecydowała się zbyć nieruchomość (lokal mieszkalny) przed upływem 5 lat, licząc od dnia pierwotnego nabycia (a więc nie można obejść ustawy i sprzedać mieszkania "przy użyciu" krewnego).
Zwolnienie od zwrotu bonifikaty będzie przysługiwać, gdy Czytelnik zdecyduje się dokonać zamiany lokalu mieszkalnego na inny lokal mieszkalny (albo nieruchomość przeznaczoną lub wykorzystywaną na cele mieszkaniowe). Podobnie w sytuacji, gdy dojdzie do sprzedaży lokalu mieszkalnego, a środki uzyskane z jego sprzedaży przeznaczone zostaną w ciągu 12 miesięcy na nabycie innego lokalu mieszkalnego (albo nieruchomości przeznaczonej lub wykorzystanej na cele mieszkaniowe).
Skoro nie minęło jeszcze 5 lat, Czytelnik utraci bonifikatę, jeśli sprzeda mieszkanie z naruszeniem powyższych zasad. Zwrot bonifikaty następuje na żądanie uprawnionego organu. Żądanie takie zostanie skierowane do Czytelnika wtedy, gdy gmina poweźmie wiadomość o sprzedaży mieszkania. Zawiadomienie o tym fakcie może otrzymać z sądu, który dokona wpisu w księdze wieczystej prowadzonej dla lokalu mieszkalnego.
Należy też wskazać, iż w drodze wyjątku właściwy organ może zwolnić Czytelnika od obowiązku zwrotu bonifikaty, nawet wtedy, gdy sprzedaż mieszkania następuje z "naruszeniem" powyższych przepisów. Zależeć to jednak będzie od jego swobodnej decyzji.
|