Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Rodzina  »   Orzeczenie rozwodu w okresie ciąży
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Orzeczenie rozwodu w okresie ciąży

Gazeta Podatkowa nr 57 (1932) z dnia 18.07.2022
Dawid Szwarc

Mąż wniósł pozew rozwodowy. Dowiedziałam się o tym już po fakcie. W ostatnich miesiącach rzeczywiście w naszym związku dochodziło do poważnych sporów. Jestem w trzecim miesiącu ciąży. Z tego co wiem, sąd może nie orzec rozwodu, gdy małżonkowie mają wspólne dziecko. Co w sytuacji, gdy dziecko ma się dopiero urodzić?

Rozwód może zostać orzeczony, jeśli zostaną spełnione przesłanki rozwodowe, tj. jeśli dojdzie do zupełnego (całkowitego) oraz trwałego (nieodwracalnego) rozpadu pożycia małżeńskiego. Jednak nawet gdy wspomniane przesłanki rozwodowe są spełnione, sąd nie orzeknie rozwodu, jeżeli wystąpi choć jedna z tzw. przeszkód rozwodowych. Wyróżnia się trzy przeszkody rozwodowe.

Jedna polega na tym, że rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia (chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego). W pytaniu nie ma jednak mowy o tym, by któryś z małżonków dopuścił się czynów uzasadniających obarczeniem go wyłączną winą za rozpad więzi małżeńskich. Rozwód nie jest dopuszczalny także wtedy, gdy na jego skutek miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Tak stanowi art. 56 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1359). Wydaje się, że w sprawie Czytelniczki - na ten moment - w grę może wchodzić ta ostatnia przeszkoda rozwodowa. Sąd w konkretnych okolicznościach może uznać, że wniesienie pozwu w szczególnie trudnej sytuacji życiowej może być uznane za niedopuszczalne w kontekście niezgodności rozwodu z zasadami współżycia społecznego. Okres ciąży to wyjątkowo ważny dla małżonków czas.

W grę może wchodzić również przeszkoda w postaci dobra wspólnych małoletnich dzieci. Jest wysoce prawdopodobne, że sprawa rozwodowa rozpocznie się już po tym, jak Czytelniczka urodzi. Istotny jest zatem nie tyle moment wniesienia pozwu, ale przede wszystkim stan, który istnieje w czasie orzekania. Sąd może więc uznać, że rozwód będzie niedopuszczalny z uwagi na dobro dziecka, które niedawno się urodziło. Dla stwierdzenia tej przesłanki konieczne jest zbadanie w postępowaniu sądowym wpływu rozkładu pożycia małżeńskiego na osobę dziecka, określenie warunków, w jakich udzielenie rozwodu może wywołać bardziej ujemne skutki dla dziecka, niż te, które są wynikiem zupełnego i trwałego rozkładu pożycia między małżonkami - rodzicami dziecka. W tym przypadku trzeba zatem odpowiedzieć na pytanie, dlaczego utrzymywanie "martwego" małżeństwa służy dobru dziecka (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie z dnia 8 kwietnia 2010 r., sygn. akt I ACa 83/10).

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Rodzina - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.