Posiadam licencję na wykonywanie krajowego transportu rzeczy. W związku z sytuacją życiową chciałbym zawiesić wykonywanie mojej działalności na 6 miesięcy. Czy w tym czasie otrzymam zwrot opłaty wniesionej za licencję? Czy wznowienie działalności transportowej będzie wymagało poniesienia przeze mnie dodatkowych kosztów?
Przewoźnik drogowy może zawiesić, w całości albo w części, wykonywanie transportu drogowego na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy. Tak stanowi art. 14a ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. z 2021 r. poz. 919). Częściowe zawieszenie następuje, gdy przewoźnik wycofuje ze świadczenia usług transportu drogowego jedynie część taboru zgłoszonego do licencji. Z instytucji zawieszenia wykonywania transportu drogowego przedsiębiorca może w okresie ważności licencji korzystać kilkakrotnie, pod warunkiem że pomiędzy okresami zawieszenia nie dłuższymi niż 12 miesięcy występują okresy wykonywania tego rodzaju działalności.
Przewoźnik drogowy zawieszający wykonywanie transportu drogowego jest zobowiązany w terminie 14 dni od dnia, w którym rozpoczęty został okres zawieszenia, zawiadomić organ, który udzielił licencji, o zawieszeniu wykonywania transportu drogowego. W zawiadomieniu podaje się okres, na który zawieszono wykonywanie transportu drogowego oraz liczbę wypisów z licencji odpowiadającą liczbie pojazdów samochodowych, którymi zaprzestano wykonywania przewozów drogowych - w przypadku częściowego zawieszenia wykonywania transportu drogowego. Ponadto przewoźnik musi zwrócić do organu, który udzielił licencji, wypisy z licencji. Organ ten wydaje z urzędu zwróconą licencję lub wypisy w terminie 7 dni przed upływem okresu, na jaki zostało zawieszone wykonywanie transportu drogowego. Jeżeli zostało ono zawieszone na okres przekraczający 3 miesiące, organ, który udzielił licencji, dokonuje zwrotu części opłaty wniesionej za wydanie licencji i wypisów z licencji proporcjonalnie do okresu tego zawieszenia i liczby zawieszonych wypisów z licencji. W zawiadomieniu o zawieszeniu działalności należy wskazać sposób zwrotu części opłaty, a w przypadku przelewu na rachunek bankowy trzeba wskazać numeru rachunku bankowego przewoźnika drogowego.
W omawianej sytuacji Czytelnik nie poniesie żadnych dodatkowych kosztów po ustaniu okresu zawieszenia wykonywania transportu drogowego, nie traci bowiem licencji i tym samym nie musi ubiegać się o wydanie nowej.
|