Podatnicy mają do 30 kwietnia 2025 r. czas na złożenie rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 2024 r. Zeznanie podatkowe można złożyć w urzędzie skarbowym w formie papierowej lub przesłać przez internet. Osoby preferujące rozliczenia on-line mogą skorzystać z programu DRUKI Gofin. Zeznanie podatkowe może podpisać za podatnika pełnomocnik, o ile posiada pełnomocnictwo UPL-1 lub UPL-1P.
Termin złożenia PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39 za 2024 r. upływa 30 kwietnia 2025 r. (z zastrzeżeniem art. 45 ust. 7 ustawy o pdof).
Podatnicy coraz chętniej rozliczają się przez internet, ale zeznanie podatkowe można przekazać także w postaci papierowej. Rozliczenie sporządzone na papierowym formularzu należy zanieść lub wysłać do urzędu skarbowego. Osoba, która chce zostawić zeznanie podatkowe w urzędzie skarbowym, może je złożyć na dzienniku podawczym, w urnie lub innym miejscu pełniącym funkcję przyjmowania dokumentów. Można również umówić się przez internet na wizytę w urzędzie skarbowym - z tym że administracja skarbowa zaleca kontakt osobisty z urzędnikiem podatnikom, którzy wraz ze złożeniem rozliczenia chcą uzyskać wyjaśnienia lub potrzebują wsparcia przy wypełnieniu zeznania podatkowego. Rezerwacji wizyty dokonuje się przez aplikację "Umów się on-line na wizytę". Aplikacja jest dostępna na stronie internetowej wizyta.podatki.gov.pl. Umawiając wizytę, należy wskazać urząd skarbowy, rodzaj załatwianej sprawy, datę i termin wizyty oraz dane osobowe i do kontaktu.
Papierowe zeznanie podatkowe można wysłać do urzędu skarbowego za pośrednictwem dowolnego operatora pocztowego. Należy jednak pamiętać, że termin złożenia rozliczenia uważa się za dotrzymany w przypadku nadania, przed jego upływem, przesyłki w placówce Poczty Polskiej S.A. lub w placówce operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne w innym państwie członkowskim UE. Zeznanie podatkowe nadane w tych placówkach pocztowych w ostatnim dniu terminu zostanie więc uznane za złożone terminowo. W przypadku wybrania innego operatora przesyłkę należy wysłać odpowiednio wcześnie - aby urząd skarbowy otrzymał ją przed upływem terminu złożenia zeznania podatkowego. Jeżeli list będzie wysłany z kraju spoza UE, to za dzień złożenia zeznania podatkowego przyjmuje się dzień otrzymania go przez placówkę Poczty Polskiej S.A.
Zeznania PIT za 2024 r. można złożyć w formie elektronicznej przez bramkę e-Deklaracje lub w ramach usługi Twój e-PIT.
Osoby wybierające pierwszą opcję mogą sporządzić rozliczenie przy użyciu odpowiedniego interaktywnego formularza udostępnionego na stronie www.podatki.gov.pl w systemie e-Deklaracje. Inna możliwość to skorzystanie ze sprawdzonego programu komercyjnego pozwalającego na przesłanie zeznania podatkowego do systemu e-Deklaracje, np. programu PIT GOFIN 2024. Rozliczenia PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 za 2024 r. przekazywane przez internet do systemu e-Deklaracje należy podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub danymi autoryzującymi.
Zestaw do posługiwania się kwalifikowanym podpisem elektronicznym trzeba kupić u certyfikowanego dostawcy. Listę firm zajmujących się tym w Polsce można znaleźć na stronie internetowej NCCert (www.nccert.pl). Podpisanie zeznania podatkowego danymi autoryzującymi polega na podaniu kilku informacji potwierdzających tożsamość podatnika. Są to: jego identyfikator podatkowy (NIP albo numer PESEL), pierwsze imię, nazwisko, data urodzenia oraz kwota przychodu wykazana za odpowiedni rok podatkowy dla celów PIT. Chodzi o kwotę przychodu z PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 albo PIT-40A za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok przesyłania dokumentu. Zeznania podatkowe składane przez internet w 2025 r. z użyciem danych autoryzujących uwierzytelnia się przychodem z jednego (dowolnego) z wymienionych wcześniej zeznań podatkowych lub rocznego obliczenia podatku za 2023 r. Nie sumuje się przychodów wykazanych w kilku tych rozliczeniach. Jeżeli żadne z tych zeznań podatkowych lub roczne obliczenie podatku nie zostało złożone za 2023 r., jako kwotę przychodu należy podać "0" (zero). Danymi autoryzującymi może być podpisany składany wspólnie przez małżonków PIT-36 lub PIT-37 za 2024 r. Należy w takim przypadku podać dane tego małżonka, który występuje w nim jako podatnik, tzn. jako pierwszy.
Zeznanie PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 oraz PIT-38 za 2024 r. można złożyć w ramach usługi Twój e-PIT. To opcja nie tylko dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Mogą z niej skorzystać podatnicy uzyskujący przychody - niezależnie od formy ich opodatkowania - z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej.
Usługa Twój e-PIT polega na automatycznym wygenerowaniu zeznania podatkowego przez KAS i udostępnieniu go podatnikowi on-line po zalogowaniu w serwisie e-Urząd Skarbowy. Aby uzyskać dostęp do rozliczenia, należy zalogować się z użyciem danych podatkowych, profilu zaufanego, e-dowodu, bankowości elektronicznej lub aplikacji mObywatel. Dane podatkowe potrzebne do logowania to: PESEL albo NIP i data urodzenia, kwota przychodu z jednej z informacji od płatnika za 2024 r. (np. PIT-11), kwota przychodu z rozliczenia PIT za 2023 r. (PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 albo PIT-40A) oraz kwota nadpłaty lub podatku do zapłaty z zeznania podatkowego za 2023 r. Nie ma możliwości zalogowania się do usługi Twój e-PIT jako podatnik przy użyciu danych podatkowych, jeżeli którakolwiek z wymienionych kwot wynosi "0" (zero). Wpisanie "0" jest dozwolone tylko w przypadku składania przez małżonków wspólnego zeznania podatkowego i podatnik po zalogowaniu siebie loguje swojego małżonka - wówczas dodatkowo trzeba podać imię i nazwisko małżonka. Osoby, które zalogują się z użyciem danych podatkowych, uzyskają dostęp tylko do usługi Twój e-PIT. Nie będą mogły korzystać z innych funkcjonalności e-Urzędu Skarbowego, np. zapłaty podatku on-line.
KAS przygotowała zeznania podatkowe w usłudze Twój e-PIT, na podstawie posiadanych danych, dla każdego podatnika indywidualnie. Dozwolony jest jednak wybór rozliczenia się wspólnie z małżonkiem. Zeznanie podatkowe można również uzupełnić, np. podać aktualny numer rachunku do zwrotu nadpłaty podatku, odliczyć wydatki na cele rehabilitacyjne, termomodernizację czy wpłaty na IKZE. Jeżeli do 30 kwietnia 2025 r. podatnik nie zaakceptuje lub nie odrzuci PIT-37 i PIT-38 za 2024 r. przygotowanego w ramach usługi Twój e-PIT, a jednocześnie nie złoży rozliczenia samodzielnie (elektronicznie lub papierowo), udostępnione zeznanie podatkowe zostanie automatycznie zaakceptowane i uznane za złożone 30 kwietnia 2025 r. Automatyczna akceptacja nie obejmuje innych rozliczeń PIT za 2024 r. udostępnionych w usłudze Twój e-PIT.
Twój e-PIT umożliwia ponadto złożenie oświadczenia PIT-OP o przekazaniu lub wycofaniu zgody na przekazanie 1,5% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego oraz informacji PIT-DZ o dzieciach uprawniających podatnika do ulgi dla rodzin 4+.
Zeznanie podatkowe może w imieniu podatnika podpisać pełnomocnik. Pełnomocnik musi legitymować się - w zależności od formy złożenia rozliczenia - pełnomocnictwem UPL-1 lub UPL-1P.
UPL-1 jest potrzebne do podpisania zeznania podatkowego przesyłanego przez internet. Pełnomocnictwo to można złożyć w formie papierowej lub elektronicznej. Papierowy formularz składa się lub wysyła do urzędu skarbowego właściwego dla mocodawcy w sprawach ewidencji podatników i płatników. Właściwość tego urzędu skarbowego w przypadku mocodawcy będącego osobą fizyczną ustala się zasadniczo według jego miejsca zamieszkania. Pełnomocnictwo w formie elektronicznej przesyła się Szefowi KAS - za pośrednictwem platformy ePUAP lub konta w serwisie e-Urząd Skarbowy. Złożenie UPL-1 - niezależnie od formy - jest zwolnione od opłaty skarbowej.
UPL-1P uprawnia do podpisania zeznania podatkowego składanego w formie papierowej. Można je złożyć w postaci papierowej lub elektronicznej. Pełnomocnictwo papierowe przedkłada się w urzędzie skarbowym właściwym dla mocodawcy w sprawach podatku dochodowego (ustalanym zasadniczo ze względu na jego miejsce zamieszkania), a pełnomocnictwo w formie elektronicznej przesyła się Szefowi KAS przez ePUAP. Złożenie UPL-1P podlega opłacie skarbowej w wysokości 17 zł. Obowiązek jej zapłaty nie występuje w przypadku udzielenia pełnomocnictwa małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu.
Jeżeli pełnomocnik ma podpisać wspólne zeznanie podatkowe małżonków, każdy z nich musi udzielić mu pełnomocnictwa UPL-1 lub UPL-1P. Nie znajduje w tym przypadku zastosowania art. 6 ust. 2a ustawy o pdof. Przepis ten stanowi, że wniosek o łączne opodatkowanie dochodów może być wyrażony (poprzez zaznaczenie odpowiedniej opcji w PIT-36 lub PIT-37) przez jednego z małżonków. Wyrażenie tego wniosku przez jednego z małżonków traktuje się na równi ze złożeniem przez niego oświadczenia o upoważnieniu go przez współmałżonka do wnioskowania o łączne opodatkowanie dochodów. Opisane regulacje znajdują zastosowanie w sytuacji, gdy małżonkowie samodzielnie składają wspólne roczne rozliczenie podatku dochodowego, bez udziału pełnomocnika.
Forma zeznania | Rodzaj podpisu | ||||||||||
papierowy formularz | podpis własnoręczny | ||||||||||
zeznanie składane przez e-Deklaracje |
|
||||||||||
zeznanie w usłudze Twój e-PIT |
|
Spadkobiercy podatnika, który zmarł przed przekazaniem zeznania podatkowego, nie składają za niego tego zeznania podatkowego (pominięto kwestię prawa wdowy/wdowca do dokonania wspólnego rozliczenia dochodów ze zmarłym współmałżonkiem).
Zakres odpowiedzialności lub uprawnień poszczególnych spadkobierców - w tym kwota niezapłaconego przez spadkodawcę podatku dochodowego lub przysługującej mu nadpłaty podatku dochodowego - ustalane są przez urząd skarbowy w decyzji wydanej w trybie art. 100 § 1 Ordynacji podatkowej. Rozstrzygnięcie zapada na podstawie wydanych wobec spadkodawcy ostatecznych decyzji oraz złożonych przez niego prawidłowych deklaracji i zeznań podatkowych. Jeżeli deklaracja lub zeznanie podatkowe nie zostały złożone albo zawierają błędy, urząd skarbowy, orzekając o zakresie odpowiedzialności lub uprawnień spadkobierców, jednocześnie ustala lub określa wysokość zobowiązania podatkowego, straty, nadpłaty, zwrotu podatku czy nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do odliczenia w następnych okresach rozliczeniowych.
Przypadające na rzecz spadkodawcy nadpłaty oraz zwroty podatków, a także oprocentowanie z tych tytułów, są zwracane poszczególnym spadkobiercom proporcjonalnie do ich udziału spadkowego określonego w prawomocnym postanowieniu sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub zarejestrowanym akcie poświadczenia dziedziczenia złożonym w urzędzie skarbowym. Zobowiązania wynikające z decyzji o zakresie odpowiedzialności spadkobierców należy natomiast uregulować w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.
Spadkobiercy odpowiadają za zobowiązania podatkowe i inne należności spadkodawcy zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego o przyjęciu i odrzuceniu spadku oraz o odpowiedzialności za długi spadkowe. Przewiduje to art. 98 § 1 Ordynacji podatkowej. Spadkobierca może: przyjąć spadek wprost i odpowiadać za długi spadkowe bez ograniczenia albo przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza i ponosić odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku, albo odrzucić spadek i nie odpowiadać za długi spadkowe.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2025 r. poz. 111)
Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o pdof (Dz. U. z 2025 r. poz. 163)
|