Pracodawca wystawił mi PIT-11 za 2024 r. z niewłaściwym identyfikatorem podatkowym, tj. z NIP zamiast z numerem PESEL. Zmianę identyfikatora podatkowego (związaną z zamknięciem działalności gospodarczej) zgłosiłem w zakładzie pracy na początku 2024 r. Jaki identyfikator podatkowy mam podać w PIT-37 za 2024 r.?
Podatnik podaje w zeznaniu podatkowym swój właściwy identyfikator podatkowy.
Płatnik podatku PIT ma obowiązek podać w PIT-11 (informacji o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach podatnika i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy) identyfikator podatkowy podatnika, tj. numer PESEL albo NIP. Numerem PESEL posługują się osoby fizyczne, które mają nadany ten numer, nie prowadzą działalności gospodarczej, nie podlegają zarejestrowaniu jako podatnicy VAT, nie są płatnikami podatków lub składek ZUS. Kryteria te trzeba spełniać łącznie. Pozostałe osoby podlegające obowiązkowi ewidencyjnemu z tytułu bycia podatnikiem, płatnikiem podatku lub składek ZUS, np. przedsiębiorcy, muszą mieć NIP.
Wystawienie przez płatnika podatku PIT informacji PIT-11 z błędnym identyfikatorem podatkowym podatnika nie zwalnia podatnika z prawidłowego sporządzenia zeznania podatkowego, w tym do podania w nim swojego właściwego identyfikatora podatkowego. Obliguje do tego art. 11 ust. 1 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Przepis ten nakazuje podatnikowi podawanie identyfikatora podatkowego na dokumentach związanych z wykonywaniem zobowiązań podatkowych, a także niepodatkowych należności budżetowych, których poborem zajmują się organy podatkowe i celne. Skoro więc w omawianym przypadku identyfikatorem podatkowym podatnika jest numer PESEL, to podatnik podaje go w PIT-37 za 2024 r., mimo że pracodawca wystawił informację PIT-11 za 2024 r. z jego NIP.
|