Osoba fizyczna mająca czworo dzieci, w tym jedno pełnoletnie (19 lat), w 2024 roku korzystała z ulgi dla rodzin 4+. Po przekroczeniu limitu tego zwolnienia miała natomiast pobierane przez płatnika zaliczki na pdof. Pełnoletnie, uczące się dziecko od wakacji uzyskiwało dochody opodatkowane według skali, które, jak się okazało, w całym 2024 roku przekroczyły dwunastokrotność renty socjalnej. Czy w tej sytuacji rodzic w rozliczeniu rocznym straci prawo do skorzystania ze wskazanej ulgi? (pytanie nr 1511899)
TAK. Warunki stosowania zwolnienia z pdof nazywanego ulgą dla rodzin 4+ zapisane zostały w art. 21 ust. 1 punkcie 153 ustawy o pdof (Dz. U. z 2025 r. poz. 163). Ma ono zastosowanie do nieprzekraczających kwoty 85.528 zł przychodów osiągniętych m.in. ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy oraz z umów zlecenia zawieranych w ramach działalności wykonywanej osobiście.
Z omawianej preferencji może skorzystać podatnik, który w roku podatkowym w stosunku do co najmniej czworga dzieci, o których mowa w art. 6 ust. 4c z uwzględnieniem art. 6 ust. 4e i ust. 8 ustawy o pdof, wykonywał władzę rodzicielską, pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało, lub sprawował funkcję rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą, a w przypadku pełnoletnich uczących się dzieci - wykonywał ciążący na nim obowiązek alimentacyjny albo sprawował funkcję rodziny zastępczej.
Tym samym zwolnienie dotyczy podatników mających pod swoją opieką na podstawie wskazanych tytułów dzieci: małoletnie lub pełnoletnie, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną oraz pełnoletnie do ukończenia 25. roku życia, uczące się w szkołach, o których mowa w krajowych lub zagranicznych przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe. Jednak przy ustalaniu prawa do zwolnienia w liczbie dzieci nie uwzględnia się dziecka, które w roku podatkowym, na podstawie orzeczenia sądu, zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych (nowy art. 21 ust. 45 ustawy o pdof). Ponadto do liczby tej nie wlicza się dzieci pełnoletnich uczących się, które w roku podatkowym: stosowały przepisy o podatku liniowym lub przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, z wyjątkiem ryczałtu ewidencjonowanego od przychodów z tzw. prywatnego najmu, w zakresie m.in. osiągniętych przychodów czy poniesionych kosztów, podlegały opodatkowaniu podatkiem tonażowym lub na zasadach określonych w ustawie o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych oraz uzyskały dochody, z wyjątkiem renty rodzinnej, podlegające opodatkowaniu według skali podatkowej, dochody z kapitałów pieniężnych lub przychody objęte ulgą dla młodych (art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o pdof) oraz ulgą na powrót (art. 21 ust. 1 pkt 152 ustawy o pdof) w łącznej wysokości przekraczającej dwunastokrotność renty socjalnej obowiązującej w grudniu roku podatkowego (czyli w 2024 r. - kwoty 21.371,52 zł).
Z uwagi na to, że w sytuacji opisanej przez uczestnika forum pełnoletniego dziecka, które osiągnęło dochody w wysokości przekraczającej wskazany ustawowy limit, nie wlicza się do liczby dzieci warunkujących skorzystanie przez rodzica z ulgi dla rodzin 4+, rodzic nie spełnia wszystkich kryteriów do zastosowania tego zwolnienia. To z kolei oznacza, że w rocznym zeznaniu PIT za 2024 r. przychody, w stosunku do których w trakcie roku z omawianego zwolnienia z pdof korzystał, będzie zobowiązany opodatkować.
|