Mój ojciec zmarł pod koniec 2024 r. Jestem jego jedynym spadkobiercą. Czy będę musiał złożyć za ojca zeznanie podatkowe za 2024 r. i wpłacić wykazany w nim podatek PIT?
Spadkobierca nie składa za zmarłego podatnika (w jego imieniu) rocznego zeznania podatkowego PIT. Ewentualne zobowiązania podatkowe spadkodawcy reguluje na podstawie decyzji urzędu skarbowego.
Urząd skarbowy orzeka o zakresie odpowiedzialności lub uprawnień poszczególnych spadkobierców w decyzji wydanej w trybie art. 100 § 1 Ordynacji podatkowej. Rozstrzygnięcie zapada na podstawie wydanych wobec spadkodawcy ostatecznych decyzji oraz złożonych przez niego prawidłowych deklaracji i zeznań podatkowych. Jeżeli deklaracja lub zeznanie podatkowe nie zostały złożone albo są nieprawidłowe, urząd skarbowy, orzekając o zakresie odpowiedzialności lub uprawnień spadkobierców, jednocześnie ustala lub określa wysokość zobowiązania podatkowego, straty, nadpłaty, zwrotu podatku czy nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do odliczenia w następnych okresach rozliczeniowych. Spadkobiercy mogą w wyniku wspomnianej decyzji otrzymać nadpłatę lub zwrot podatku przysługujące zmarłemu podatnikowi lub zostać zobligowani do uregulowania nieuiszczonych przez niego należności.
Przypadające na rzecz spadkodawcy nadpłaty oraz zwroty podatków, a także oprocentowanie z tych tytułów, są zwracane poszczególnym spadkobiercom proporcjonalnie do ich udziału spadkowego określonego w prawomocnym postanowieniu sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub w zarejestrowanym akcie poświadczenia dziedziczenia złożonym w urzędzie skarbowym.
Organem podatkowym właściwym miejscowo w sprawach następstwa prawnego spadkobierców jest organ właściwy ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy.
Zobowiązania wynikające z decyzji o zakresie odpowiedzialności spadkobierców należy natomiast uregulować w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia. Spadkobiercy odpowiadają za podatki spadkodawcy zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego o przyjęciu i odrzuceniu spadku oraz o odpowiedzialności za długi spadkowe. Stanowi tak art. 98 § 1 Ordynacji podatkowej. Spadkobierca może: przyjąć spadek wprost i odpowiadać za długi spadkowe bez ograniczenia albo przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza i ponosić odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku, albo odrzucić spadek i nie odpowiadać za długi spadkowe.
|