Jestem matką 9-letniego dziecka. Od 2020 r. jestem po rozwodzie z jego ojcem. Ojciec dziecka ma ustalone i zasądzone przez sąd alimenty i kontakty, które ograniczają się w jego wykonaniu do spotkań w każdą środę co dwa tygodnie. Mieszkam tylko z dzieckiem i sama je wychowuję. Nie jestem z nikim w związku. Dziecko cały czas mieszka ze mną i nigdy nie było u ojca ani u niego nie nocowało. Wyłącznie ja zabezpieczam jego wszystkie potrzeby bytowe i rozwojowe. Czy mam prawo zastosować ulgę na dziecko za całe 12 miesięcy (100%) w zeznaniu rocznym PIT-37 za 2024 r.?
"(...) Dla nabycia prawa do ulgi konieczne jest zarówno posiadanie przez rodzica władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem, jak i jej faktyczne wykonywanie, czyli wykonywanie wszystkich obowiązków, dzięki którym dziecko wychowywane jest w sposób zapewniający jego prawidłowy rozwój, w szczególności sprawowanie faktycznej pieczy nad dzieckiem i jego wychowywanie, troszczenie się o fizyczny i duchowy rozwój dziecka, a więc zapewnienie/zabezpieczenie wszystkich potrzeb dziecka od bytowych po edukacyjne, rozwojowe, zdrowotne i emocjonalne.
Wykonywanie władzy rodzicielskiej należy zatem odnieść do konkretnych okoliczności faktycznych, w oparciu o zachowania i konkretną aktywność rodziców wobec dziecka.
Wykonywać pieczę zgodnie z definicją (...) słownika synonimów - to m.in. sprawować nad kimś lub czymś bezpośrednią, osobistą opiekę, troszczyć się, baczyć, czuwać, nadzorować.
W konsekwencji samo płacenie alimentów na dziecko oraz sporadyczne spotkania z małoletnim dzieckiem nie są rozstrzygające dla uznania, że rodzic wykonuje władzę rodzicielską. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje formalnie obojgu rodzicom, a tylko jeden z rodziców faktycznie ją wykonuje, to z odliczenia całości kwoty może skorzystać tylko ten rodzic.
Idąc dalej, stosownie do art. 27f ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ulga na małoletnie dzieci przysługuje rodzicom, jeżeli wykonują władzę rodzicielską. Ponadto odliczenie dotyczy łącznie obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka albo rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim. Kwotę tę podatnicy mogą odliczyć od podatku w dowolnej proporcji przez nich ustalonej. W przypadku braku porozumienia między podatnikami, którzy zgodnie z rozstrzygnięciem sądu wspólnie wykonują władzę rodzicielską nad małoletnim dzieckiem po rozwodzie lub w trakcie separacji (piecza naprzemienna), lub gdy miejsce zamieszkania dziecka jest takie samo jak miejsce zamieszkania obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka albo rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim - kwotę tę podatnicy odliczają w częściach równych. W pozostałych przypadkach odliczenie w wysokości 100% stosuje podatnik, u którego dziecko ma miejsce zamieszkania (...).
W konsekwencji, przyjmując (...) że (...) w 2024 r. sama wychowywała Pani małoletnie dziecko (...) uznać należy, że przysługuje Pani ulga prorodzinna (...), za 12 miesięcy w rozliczeniu za 2024 r. (...)".
(interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z dnia 14 stycznia 2024 r., nr 0114-KDIP3-2.4011.982.2024.1.AC)
|