Między mną a żoną istnieje ustawowa wspólność majątkowa małżeńska. Oprócz naszego jednego wspólnego małoletniego dziecka, moja żona posiada troje dzieci z poprzednich związków. Obowiązkami wychowawczymi, opieką i utrzymaniem wszystkich dzieci zajmujemy się wspólnie, mimo że nie mam praw rodzicielskich do pozostałej trójki dzieci. Moja żona nie pracuje, nie ma zawartej umowy zlecenia, nie prowadzi również działalności gospodarczej - jest zarejestrowana w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Czy w tej sytuacji rozliczając się wspólnie z żoną mogłem skorzystać z ulgi prorodzinnej na dzieci żony z poprzednich związków?
"(...) z (...) przepisów art. 27f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczących tzw. ulgi prorodzinnej wynika, że warunkiem zastosowania przez rodzica ulgi na małoletnie dziecko jest wykonywanie w stosunku do tego dziecka władzy rodzicielskiej, pełnienie funkcji opiekuna prawnego wobec dziecka, które z nim zamieszkiwało, jak również sprawowanie opieki poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą. Natomiast warunkiem zastosowania przez podatnika ulgi na pełnoletnie dziecko jest utrzymywanie go w związku z wykonywaniem ciążącego na nim obowiązku alimentacyjnego albo w związku ze sprawowaniem funkcji rodziny zastępczej.
Z wniosku wynika, że oprócz Państwa wspólnego małoletniego dziecka, Pana żona posiada troje dzieci z poprzednich związków. Obowiązkami wychowawczymi, opieką i utrzymaniem wszystkich dzieci, zajmuje się Pan z żoną, mimo że nie ma Pan praw rodzicielskich do pozostałej trójki dzieci.
Wobec powyższego, skoro nie przysposobił Pan małoletnich dzieci Pana żony, a w związku z tym wobec nich nie wykonywał Pan władzy rodzicielskiej oraz nie pełnił względem nich funkcji opiekuna prawnego i nie sprawował funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą, a także w stosunku do pełnoletniego dziecka Pana żony nie sprawował Pan funkcji rodziny zastępczej - to (...) nie przysługiwało Panu prawo dokonania odliczeń w ramach ulgi prorodzinnej na dzieci żony z poprzednich związków. Samo zajmowanie się obowiązkami wychowawczymi, opieką i utrzymaniem dzieci Pana żony z poprzednich związków nie jest wystarczające do uznania, że spełnia Pan wobec tych dzieci wprowadzone przez ustawodawcę kryteria do zastosowania przez Pana ulgi prorodzinnej.
Niemniej jednak brak możliwości dokonania przez Pana odliczeń w ramach ulgi prorodzinnej na dzieci żony z poprzednich związków nie wyklucza w przedstawionej sytuacji dokonania takich odliczeń przez Pana żonę - przy spełnieniu przez nią przesłanek określonych w art. 27f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. We wspólnym zeznaniu podatek jest bowiem określany na imię obojga małżonków. (...)".
(interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z dnia 31 maja 2024 r., nr 0115-KDIT2.4011.193.2024.2.MD)
|