Nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, ponieważ aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku VAT. Tak wyjaśnił Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 11 marca 2025 r., nr 0111-KDIB3-1.4012.6.2025.2.MG.
Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej zwróciła się spółka akcyjna (podatnik VAT) prowadząca działalność opartą na partnerstwie biznesowym wszystkich podmiotów funkcjonujących na rynku. Spółka wyjaśniła, że współpracuje z przedsiębiorcami, ośrodkami badawczymi oraz instytucjami wspierającymi sektor. W skład majątku spółki wchodzą nieruchomości. Spółka planuje zawarcie umowy kooperacyjnej z podmiotem trzecim, której przedmiotem będzie wspólna realizacja działalności rolnej na gruntach należących do spółki. Wspólne działania mają charakter działalności rolniczej, a nie wyłącznego użytkowania. Efekty współpracy (plony) zostaną podzielone między spółkę a kooperanta według zasad ustalonych w umowie. Spółka będzie dokonywać sprzedaży swojej części plonów, ale fizycznie przechowywane one będą przez kooperanta do czasu wskazania nabywcy.
Spółka zwróciła się o potwierdzenie, że otrzymane plony w momencie ich sprzedaży podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT według zasad przewidzianych dla dostawy towarów, tj. z zastosowaniem odpowiednich stawek właściwych dla przekazywanych plonów.
Dyrektor KIS wyjaśnił, że określony w ustawie o VAT zakres opodatkowania podatkiem VAT wskazuje, że do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności, konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie o VAT ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem "podatnik" tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto działalność gospodarczą stanowi wykorzystywanie towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Przez ciągłe wykorzystywanie składników majątku należy rozumieć takie wykorzystywanie majątku, które charakteryzuje się powtarzalnością lub długim okresem trwania. Zatem czerpanie dochodów ze składnika majątku wskazuje na prowadzenie działalności gospodarczej.
Wobec powyższego, zdaniem organu podatkowego, dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji.
Organ interpretujący wyjaśnił ponadto, że w świetle art. 15 ust. 2 zdanie drugie ustawy o VAT, działalność gospodarcza "obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych". Niewątpliwie sprzedaż plonów rolnych stanowi wykorzystywanie tych środków w sposób ciągły i w celach zarobkowych. Dostawa tego rodzaju mieści się zatem w pojęciu "działalność gospodarcza" zdefiniowanym w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.
Według Dyrektora KIS planowana przez spółkę czynność polegająca na sprzedaży plonów rolnych będzie, zgodnie z art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy o VAT, dostawą towarów dokonywaną przez podatnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W konsekwencji sprzedaż plonów przez spółkę powinna być traktowana jako odpłatna dostawa towarów podlegająca opodatkowaniu VAT według odpowiedniej stawki VAT określonej dla sprzedawanych plonów zgodnie z przepisami ustawy o VAT.
|