Rada Ministrów na posiedzeniu w dniu 15 kwietnia 2025 r. przyjęła m.in. projekty ustaw o zmianie ustawy: o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw, a także o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku oraz w 2024 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.
Nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi przewiduje dodatkowe wsparcie dla mieszkańców i przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi z września 2024 r.
Pomoc dla przedsiębiorców obejmuje:
» nowe wsparcie "świadczenie lokalowe"
Pomoc przeznaczona będzie dla osób fizycznych wynajmujących lokale użytkowe przedsiębiorcom, którzy ucierpieli w powodzi. Wsparcie będzie można wykorzystać na remonty i naprawy. Pomoc wypłacana będzie przez ZUS.
» składki ZUS
Wprowadzone zostaną nowe okresy, za które przedsiębiorcom umorzone zostaną składki ZUS: od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. oraz od 1 stycznia do 31 maja 2025 r.
» umorzenie przyszłych należności z tytułu składek
Rozwiązanie będzie dotyczyć składek na: ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych. Długość okresu umorzenia zostanie określona w rozporządzeniu Rady Ministrów.
Najważniejsze rozwiązania dla mieszkańców:
» wykup nieruchomości przez Skarb Państwa (Wody Polskie)
Na terenach szczególnego zagrożenia powodzią, właściciele, którzy posiadają legalnie wybudowany, zniszczony dom lub mieszkanie (posiadają decyzję o rozbiórce), będą mogli żądać jego wykupu. Przed sprzedażą będzie można wystąpić do Wód Polskich o wycenę nieruchomości. Wykupowi nie będą podlegać działki nabyte po powodzi. Na wykupionych nieruchomościach wprowadzony zostanie zakaz zabudowy, z wyjątkiem m.in. obiektów małej architektury.
» program zamiany zniszczonych mieszkań lub domów jednorodzinnych na lokale komunalne
Obowiązywać będzie zasada "metr za metr", czyli metr zniszczonego mieszkania za metr mieszkania komunalnego (bez uwzględnienia zniszczeń w wyniku powodzi). Jeżeli mieszkanie było mniejsze niż lokal komunalny, dopłata obejmie cenę rynkową za każdy nadmiarowy metr kwadratowy. Jeżeli mieszkanie było większe niż lokal komunalny, gmina nie dopłaci różnicy. Program obowiązywać będzie do września 2027 r.
» premia powodziowa na remonty budynków wielorodzinnych
Z premii będzie mógł skorzystać właściciel lub zarządca budynku wielorodzinnego, jeśli szkody wynoszą co najmniej 5% wartości budynku. Wysokość premii wyniesie od 50% do 70% kosztów remontu (w zależności od rodzaju budynku). Wniosek o premię trzeba będzie złożyć do Banku Gospodarstwa Krajowego, w ciągu 12 miesięcy od uszkodzenia.
» uproszczenie procedury dotyczącej odbudowy domów
Właściciele domów jednorodzinnych do 140 m2 będą musieli spełnić mniej formalności przy odbudowie domów. Dopuszczone będzie m.in. prowadzenie robót na podstawie zgłoszenia, zamiast uzyskiwania pozwolenia na budowę.
» zasiłki dla poszkodowanych (dodatek na pokrycie kosztów osuszania oraz zasiłek remontowy)
Dodatek 1.000 zł na osuszanie zostanie przedłużony do końca 2025 r. Wydłużony będzie także czas na składanie wniosków o zasiłki na remont czy odbudowę nieruchomości (100 tys. zł i 200 tys. zł) - do 30 czerwca 2025 r.
|