W kwietniu br. ZUS rozpoczął wypłatę dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego zwanego 13. emeryturą. Tym samym w kwietniu wraz z emeryturą lub rentą osoby zainteresowane otrzymały/otrzymają 13. emeryturę.
Przysługuje ona w wysokości najniższej emerytury, która od 1 marca 2025 r. wynosi 1.878,91 zł brutto. Osoby uprawnione do tej należności nie muszą składać żadnego wniosku, aby ją otrzymać. ZUS przyznaje 13. emeryturę z urzędu. Jej wysokość oraz prawo do niej nie są uzależnione od dochodu świadczeniobiorcy. Co więcej, od kwoty 13. emerytury nie są dokonywane żadne potrącenia ani egzekucje. To dodatkowe świadczenie przysługuje osobom, które na 31 marca danego roku mają prawo do wypłaty jednego z tzw. świadczeń długoterminowych. Zatem w 2025 r. 13. emeryturę otrzymały/otrzymają osoby uprawnione w dniu 31 marca 2025 r. do świadczenia podstawowego, do katalogu którego należy:
13. emeryturę wypłaca się w terminie wypłaty świadczeń podstawowych przypadającym w kwietniu, z wyjątkiem tego dodatkowego świadczenia przyznanego osobie uprawnionej do świadczenia/zasiłku przedemerytalnego, które wypłaca się w terminie wypłaty świadczeń przypadającym w maju.
Warto pamiętać, że do renty rodzinnej, do której uprawniona jest więcej niż jedna osoba, przysługuje jedna 13. emerytura bez względu na liczbę osób uprawnionych do tej renty. Trzynastkę taką dzieli się pomiędzy wszystkie osoby uprawnione do renty rodzinnej, ustalonej w wysokości na dzień 31 marca danego roku. Również tylko jedna trzynastka przysługuje osobom, które mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń, np. emerytury z ZUS i KRUS lub emerytury wypłacanej wraz z rentą wypadkową. Jeśli świadczenia wypłacają dwa różne organy emerytalno-rentowe, 13. emeryturę wypłaca ZUS.
Ponadto 13. emerytura nie przysługuje osobom, którym prawo do wskazanych świadczeń podstawowych zostało zawieszone na dzień 31 marca roku, w którym wypłacana jest 13. emerytura. Przy czym prawo do omawianej należności podlega ponownemu ustaleniu, jeżeli okaże się, że na dzień 31 marca roku, w którym jest ona wypłacana, prawo do świadczenia podstawowego nie istniało, podlegało zawieszeniu lub przysługiwała wypłata tego świadczenia.
|