Pracodawca, który zamierza przyjąć do pracy osobę bezrobotną, zarejestrowaną w powiatowym urzędzie pracy, może ubiegać się o wsparcie finansowe związane z jej zatrudnieniem. W obowiązującej od dnia 1 czerwca 2025 r. ustawie o rynku pracy i służbach zatrudnienia uregulowane zostały zasady przyznawania wsparcia w tym zakresie, m.in. w formie refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy.
Zgodnie z art. 154 ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia starosta może zrefundować ze środków Funduszu Pracy koszty wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego lub skierowanego poszukującego pracy:
1) przedsiębiorcy,
2) niepublicznemu przedszkolu lub niepublicznej innej formie wychowania przedszkolnego, niepublicznej szkole, o których mowa w Prawie oświatowym,
3) osobie fizycznej, osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, zamieszkującej lub mającej siedzibę na terytorium RP, będącej posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu ustawy o podatku rolnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 1176 ze zm.) lub prowadzącej dział specjalny produkcji rolnej, o którym mowa w ustawie o pdof lub w ustawie o pdop.
Starosta może zrefundować koszty wyposażenia lub doposażenia:
Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy może być przyznana w wysokości:
W przypadku wykorzystania stanowiska pracy w pracy zmianowej wysokość refundacji określona w umowie stanowi kwotę nie wyższą niż iloczyn uzyskanych kwot oraz liczby skierowanych bezrobotnych lub skierowanych poszukujących pracy w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy zatrudnionych na tym stanowisku pracy.
Jeżeli podmiotowi przysługuje prawo do obniżenia podatku od towarów i usług należnego o kwotę podatku naliczonego, refundacja obejmuje wydatki na wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy bez podatku od towarów i usług. Natomiast, gdy podmiot, który zawarł umowę o refundację, nabędzie prawo do obniżenia kwoty podatku od towarów i usług należnego o kwotę podatku naliczonego, jest obowiązany do zwrotu równowartości podatku od towarów i usług zakupionych w ramach umowy.
Kryteria warunkujące możliwość uzyskania wsparcia wyszczególnione zostały w art. 155 ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Wniosek może złożyć przedsiębiorca, w tym żłobek lub klub dziecięcy, lub podmiot świadczący usługi rehabilitacyjne, niepubliczne przedszkole lub niepubliczna inna forma wychowania przedszkolnego, lub niepubliczna szkoła, jeżeli na dzień jego składania m.in.:
1) wnioskodawca, osoby reprezentujące wnioskodawcę i osoby zarządzające wnioskodawcą w okresie ostatnich 2 lat nie były prawomocnie skazane za przestępstwo składania fałszywych zeznań lub oświadczeń, przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów lub przeciwko obrotowi gospodarczemu i interesom majątkowym w obrocie cywilnoprawnym na podstawie Kodeksu karnego, za przestępstwo skarbowe na podstawie Kodeksu karnego skarbowego lub za odpowiedni czyn zabroniony określony w przepisach prawa obcego,
2) przez ostatnie 6 miesięcy przedsiębiorca, w tym żłobek lub klub dziecięcy lub podmiot świadczący usługi rehabilitacyjne, wykonywał działalność gospodarczą, a w przypadku niepublicznego przedszkola lub niepublicznej innej formy wychowania przedszkolnego lub niepublicznej szkoły - działalność na podstawie Prawa oświatowego,
3) w okresie ostatnich 6 miesięcy wnioskodawca nie zmniejszył wymiaru czasu pracy i stanu zatrudnienia pracowników z przyczyn dotyczących zakładu pracy, a w przypadku zmniejszenia wymiaru czasu pracy lub stanu zatrudnienia z innych przyczyn - uzupełnił wymiar czasu pracy lub stan zatrudnienia,
4) wnioskodawca nie zalega z wypłacaniem wynagrodzeń pracownikom, z opłacaniem należnych składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, FGŚP, Fundusz Solidarnościowy i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz z wpłatami na PFRON.
Wprowadzono nowy przepis dotyczący weryfikowania przez starostę spełnienia warunków na podstawie posiadanych przez niego danych, rejestrów publicznych, informacji posiadanych przez inne podmioty publiczne, do których ma dostęp lub oświadczeń złożonych przez wnioskodawcę.
Wsparcie udzielane jest w oparciu o umowę zawieraną przez starostę z przedsiębiorcą, w tym żłobkiem lub klubem dziecięcym lub podmiotem świadczącym usługi rehabilitacyjne, przedsiębiorstwem społecznym, niepublicznym przedszkolem lub niepubliczną inną formą wychowania przedszkolnego, niepubliczną szkołą lub producentem rolnym.
Do obowiązków podmiotu, który zawarł umowę, należy rozliczenie wydatków niezbędnych do wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy. Warunkiem koniecznym jest też utrzymanie stanowiska pracy utworzonego w związku z przyznaną refundacją przez okres co najmniej 18 miesięcy, a w przypadku przyznania refundacji w kwocie nie większej niż 4-krotność przeciętnego wynagrodzenia - co najmniej przez 12 miesięcy. Poza tym, podmiot korzystający ze wsparcia będzie miał obowiązek zatrudnienia na wyposażonym lub doposażonym stanowisku pracy łącznie przez okres powyżej wskazany w wymiarze czasu pracy określonym w umowie, nie mniejszym niż:
Inne formy pomocy dla pracodawcy/przedsiębiorcy:
|
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 20.03.2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia (Dz. U. poz. 620)
|