Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Firma  »  Wskazówki dla przedsiębiorcy  »   Opodatkowanie gruntu, na którym trwają prace budowlane
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Opodatkowanie gruntu, na którym trwają prace budowlane

Gazeta Podatkowa nr 46 (1921) z dnia 9.06.2022
Marta Stefanowicz - Wasilewska

Spółka nabyła grunt, na którym rozpoczęła budowę obiektu usługowego. Budowę planujemy zakończyć dopiero w przyszłym roku. Będziemy więc korzystać z wakacji podatkowych dla nowo wybudowanego obiektu. Czy zasada ta będzie odnosić się również do gruntu? Czy podatek od niego należy jednak opłacać już wcześniej?

Czytelnicy wspominają w pytaniu o wakacjach podatkowych. Chodzi tu o przesunięcie obowiązku w podatku od nieruchomości na dzień 1 stycznia następnego roku po roku, w którym budowa została zakończona lub rozpoczęto użytkowanie obiektu przed jego ostatecznym wykończeniem (art. 6 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, Dz. U. z 2019 r. poz. 1170 ze zm.). Przepis ten nie ma jednak zastosowania do gruntów. Odnosi się on jedynie do budynków i budowli lub ich części. Nie modyfikuje on w żadnym zakresie zasad opodatkowania gruntu. Nabycie lub objęcie w posiadanie gruntu powoduje powstanie obowiązku podatkowego zgodnie z art. 6 ust. 1 powołanej ustawy, czyli już od pierwszego dnia następnego miesiąca. Aczkolwiek kwestia zakończenia prac budowlanych może w niektórych sytuacjach wpływać na stawkę podatku właściwą do opodatkowania gruntu. Przykładowo zakończenie budowy budynku mieszkalnego przez dewelopera będzie powodowało zmianę stawki dla gruntu, od pierwszego dnia następnego miesiąca po zakończeniu budowy, ze stawki dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej na stawkę dla gruntów pozostałych.

W przypadku opisanym przez Czytelników taka sytuacja nie będzie jednak mieć miejsca. Grunt już teraz powinien być opodatkowany jako związany z działalnością gospodarczą (przeznaczony jest pod budowę budynku usługowego, a podatnikiem jest spółka - przedsiębiorca).

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Wskazówki dla przedsiębiorcy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.