Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Firma  »  Wskazówki dla przedsiębiorcy  »   Przedsiębiorca nie odmówi przyjęcia płatności realizowanej gotówką
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Przedsiębiorca nie odmówi przyjęcia płatności realizowanej gotówką

Gazeta Podatkowa nr 81 (1852) z dnia 11.10.2021
Kinga Romas

Przedsiębiorca nie będzie mógł odmówić klientowi możliwości zapłaty gotówką. Poza tym sprzedawca czy usługodawca nie będzie mógł nakładać ani pobierać żadnych dodatkowych opłat za przyjmowanie płatności gotówką. Takie regulacje wprowadzi nowelizacja ustawy o usługach płatniczych, która wejdzie w życie z dniem 5 listopada 2021 r.

Dokonywanie płatności

Klient w sklepie może zapłacić gotówką bądź elektronicznie (bezgotówkowo). Zgodnie z art. 32 ustawy o Narodowym Banku Polskim (Dz. U. z 2020 r. poz. 2027) znaki pieniężne emitowane przez NBP w postaci monet i banknotów są prawnymi środkami płatniczymi w Polsce.

Jednakże z przepisów nie wynika wprost obowiązek akceptowania płatności gotówkowych przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą na terytorium RP. W uzasadnieniu do nowelizacji ustawy o usługach płatniczych wskazano, że treść art. 32 ustawy o NBP, zgodnie z którym znaki pieniężne emitowane przez NBP są prawnymi środkami płatniczymi na obszarze Polski, nie może być interpretowana jako istnienie bezwarunkowego prawnego obowiązku akceptacji banknotów oraz monet. Poza tym: "(...) Zasada swobody umów ustanowiona w art. 3531 ustawy (...) - Kodeks cywilny umożliwia przedsiębiorcy takie ukształtowanie działalności, w której opierał się on będzie wyłącznie na płatnościach bezgotówkowych. Wystarczy, że informacja o odmowie przyjmowania zapłaty znakami pieniężnymi, tj. banknotami i monetami, zostanie zamieszczona w widocznym miejscu, np. na witrynie sklepowej. W rezultacie, w sytuacji uprzedniego przedstawienia stosownej informacji potencjalnemu klientowi dopuszczalne jest nieakceptowanie gotówki, jako formy zapłaty za świadczoną usługę lub towar".

W 2020 r., w pierwszych miesiącach epidemii COVID-19, wielu sprzedawców czy usługodawców zwróciło się do klientów z prośbą o dokonywanie płatności bezgotówkowych. Jednakże nie wszyscy obywatele posiadają rachunki płatnicze i posługują się w codziennym życiu bezgotówkowymi instrumentami płatniczymi. W opinii NBP: "(...) Brak akceptacji banknotów i monet emitowanych przez NBP przez punkty handlowo-usługowe (...) może oznaczać, że (...) osoby, posługujące się wyłącznie gotówkową formą pieniądza, nie będą w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb życiowych, takich jak zakup żywności czy leków. (...) taka sytuacja jest niedopuszczalna prawnie i społecznie".

Płatność gotówką na nowych zasadach

Nowelizacja ustawy o usługach płatniczych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1814) wprowadzi przepis, zgodnie z którym akceptant nie może uzależniać zawarcia z konsumentem umowy o świadczenie usługi lub umowy sprzedaży towaru od dokonania zapłaty w formie bezgotówkowej ani odmówić przyjęcia zapłaty od konsumenta znakami pieniężnymi emitowanymi przez NBP. Pojęcie "akceptanta" w polskich przepisach prawnych reguluje ustawa o usługach płatniczych. Akceptant to odbiorca inny niż konsument, na rzecz którego agent rozliczeniowy świadczy usługę płatniczą. Jest to podmiot, który przyjmuje płatności kartą, czyli zgadza się, aby za sprzedawane przez niego towary lub usługi płacić z wykorzystaniem karty płatniczej. Zatem w wyniku nowelizacji podmiot taki nie będzie mógł odmówić przyjęcia płatności gotówką. Taka konstrukcja przepisu wynika z tego, że np. punkt handlowy czy usługowy, nieakceptujący płatności bezgotówkowych i tym samym niebędący akceptantem w rozumieniu przepisów o usługach płatniczych akceptuje gotówkę jako sposób zapłaty.

W opinii ustawodawcy zapewnienie konsumentom możliwości dokonywania wyboru metody płatności należy traktować jako działanie optymalne i pożądane z punktu widzenia ochrony interesów konsumentów.

Niedopuszczalne będzie też zaistnienie sytuacji, w której akceptant chciałby nakładać albo pobierać opłatę z tytułu przyjmowania zapłaty znakami pieniężnymi emitowanymi przez NBP. Nie może też różnicować ceny w zależności od formy płatności.

Dopuszczalne wyłączenia

Brak możliwości odmowy przyjęcia przez akceptanta zapłaty znakami pieniężnymi emitowanymi przez NBP nie będzie miał charakteru bezwzględnego. Nowelizacja przewiduje wyjątki od zasady. Nakaz nie będzie miał zastosowania:

  • do działalności prowadzonej w sieci Internet,
  • w miejscu prowadzenia działalności bez obecności personelu,
  • w trakcie imprezy masowej w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2171), jeżeli stosowna informacja zostanie zamieszczona w regulaminie tej imprezy,
  • do jednorazowej transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, której wartość jest równa przeciętnemu wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w trzecim kwartale roku poprzedniego, ogłaszanemu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, lub większa od niego.

Impreza masowa - każda impreza masowa artystyczno-rozrywkowa, masowa impreza sportowa, w tym mecz piłki nożnej, z wyjątkiem imprez:

a) organizowanych w teatrach, operach, operetkach, filharmoniach, kinach, muzeach, bibliotekach, domach kultury i galeriach sztuki lub w innych podobnych obiektach,
b) organizowanych w szkołach i placówkach oświatowych przez zarządzających tymi szkołami i placówkami,
c) organizowanych w ramach współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży,
d) sportowych organizowanych dla sportowców niepełnosprawnych,
e) sportu powszechnego o charakterze rekreacji ruchowej, ogólnodostępnym i nieodpłatnym, organizowanych na terenie otwartym,
f) zamkniętych organizowanych przez pracodawców dla ich pracowników,

jeżeli rodzaj imprezy odpowiada przeznaczeniu obiektu lub terenu, gdzie ma się ona odbyć.

Wskazówki dla przedsiębiorcy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.