Podatnik ma miejsce zamieszkania w Polsce (tu znajduje się jego ośrodek interesów życiowych). W 2023 r. ponad 183 dni przebywał w Wielkiej Brytanii, gdzie pracował na podstawie umowy o pracę. W tym samym roku nie uzyskał dochodów w Polsce opodatkowanych według skali podatkowej. W jaki sposób osoba ta powinna rozliczyć podatek dochodowy w zeznaniu PIT-36?
Osoba, która w 2023 r. uzyskała w Wielkiej Brytanii dochody z pracy najemnej, ma obowiązek rozliczyć je w zeznaniu PIT-36 z zastosowaniem metody proporcjonalnego odliczenia.
Osoba, o której jest mowa w pytaniu, ma miejsce zamieszkania w Polsce. Zatem podlega ona w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów), bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. W konsekwencji dochody uzyskane przez tę osobę z pracy najemnej na terytorium Wielkiej Brytanii podlegają rozliczeniu w naszym kraju, zgodnie z przepisami ustawy o PIT oraz postanowieniami konwencji zawartej przez Polskę ze Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania (Dz. U. z 2006 r. nr 250, poz.1840).
Od 1 stycznia 2020 r., w związku z wejściem w życie postanowień Konwencji MLI, w polsko-brytyjskiej konwencji uległa zmianie metoda unikania podwójnego opodatkowania z metody wyłączenia z progresją na metodę proporcjonalnego odliczenia.
Na gruncie ustawy o PIT metoda proporcjonalnego odliczenia jest uregulowana w art. 27 ust. 9. Na podstawie tego przepisu od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi zapłaconemu za granicą. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie. Metodę proporcjonalnego odliczenia stosuje się również w przypadku podatnika uzyskującego wyłącznie dochody ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, które nie są zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub z państwem, w którym dochody są osiągane, Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Tak wynika z art. 27 ust. 9a updof.
Zwróć uwagę!
Osoba fizyczna, która w 2023 r. wykonywała pracę w Wielkiej Brytanii, a jej miejsce zamieszkania jest w Polsce, ma obowiązek złożyć zeznanie podatkowe za ten rok (PIT-36 i załącznik PIT/ZG). Obowiązek ten wystąpi bez względu na to, czy oprócz dochodów z zagranicy uzyskała inne dochody podlegające opodatkowaniu w Polsce. |
W odniesieniu do zagranicznych dochodów podlegających rozliczeniu w Polsce z zastosowaniem metody proporcjonalnego odliczenia przysługuje prawo do skorzystania z ulgi abolicyjnej na zasadach określonych w art. 27g updof. Na jego podstawie podatnik, który za granicą uzyskał dochody ze stosunku pracy, podlegające rozliczeniu w Polsce z zastosowaniem metody proporcjonalnego odliczenia - ma prawo odliczyć od podatku dochodowego, obliczonego według skali podatkowej, kwotę stanowiącą różnicę pomiędzy podatkiem obliczonym z zastosowaniem metody proporcjonalnego odliczenia a podatkiem obliczonym według metody wyłączenia z progresją.
Odliczenie ulgi abolicyjnej nie może przekroczyć kwoty 1.360 zł. Na zasadzie wyjątku limit ten nie obowiązuje w przypadku pracy najemnej wykonywanej poza terytorium lądowym państw.
Ulgę abolicyjną wykazuje się w załączniku PIT/O.
|