Podatnik ma miejsce zamieszkania w Polsce. W 2023 r., w sezonie letnim pracował w Hiszpanii. Przebywał tam krócej niż 183 dni. Pozostałą część roku spędził w Polsce, gdzie również osiągnął dochody z pracy. Jaką metodę unikania podwójnego opodatkowania powinien zastosować, rozliczając dochody w PIT-36?
Osoba, która w 2023 r. uzyskała w Hiszpanii dochody z pracy najemnej, ma obowiązek rozliczyć je w zeznaniu PIT-36 z zastosowaniem metody proporcjonalnego odliczenia.
W zawartych przez Polskę umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania występują dwie metody unikania podwójnego opodatkowania, tj. metoda:
Na gruncie polskich przepisów metodę wyłączenia z progresją reguluje art. 27 ust. 8 updof, a metodę proporcjonalnego odliczenia - art. 27 ust. 9 i 9a updof.
Do końca 2022 r. do dochodów osiągniętych z pracy wykonywanej w Hiszpanii, zastosowanie miała metoda wyłączenia z progresją. Wobec tego, przy braku innych dochodów w Polsce podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej, podatnik nie musiał składać w Polsce zeznania podatkowego. Natomiast gdyby uzyskał dochody w Polsce podlegające opodatkowaniu według skali podatkowej, zagraniczne dochody musiał uwzględnić w zeznaniu do ustalenia stopy procentowej służącej opodatkowaniu dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce.
Od 1 stycznia 2023 r. Konwencja MLI zmieniła w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a Hiszpanią (Dz. U. z 1982 r. nr 17, poz. 127) metodę unikania podwójnego opodatkowania z metody wyłączenia z progresją na metodę proporcjonalnego odliczenia.
Tak więc dochody z pracy uzyskane w Hiszpanii w 2023 r. podlegają opodatkowaniu w Polsce zgodnie z metodą proporcjonalnego odliczenia. Oznacza to, że należy je zsumować z dochodami uzyskanymi w Polsce i wykazać w zeznaniu podatkowym.
Dodajmy, że w odniesieniu do tych dochodów przysługuje prawo do skorzystania z ulgi abolicyjnej na zasadach określonych w art. 27g updof. Przy czym odliczenie wynikające z zastosowania tej ulgi nie może przekroczyć 1.360 zł. Ograniczenie to nie dotyczy dochodów osiąganych poza terytorium Polski ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych, z umowy zlecenia i umowy o dzieło oraz tzw. kontraktu menedżerskiego, jeżeli dochody te są osiągane z tytułu pracy lub usług wykonywanych poza terytorium lądowym państw.
|