Od 1 lipca 2024 r. zatrudniliśmy pracownika na pełny etat na czas nieokreślony. W okresie od 1 stycznia do 30 czerwca br. był on zatrudniony w innej firmie i wykorzystał tam 15 dni urlopu wypoczynkowego. Pracownikowi ze względu na staż pracy przysługuje 26 dni urlopu rocznie. Ile dni urlopu może wykorzystać w naszym zakładzie do końca 2024 r.?
Zmiana pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego powoduje, że należny urlop trzeba ustalić w wymiarze proporcjonalnym. Kwestia ta została uregulowana w art. 1551 § 1 Kodeksu pracy. Powołany przepis przewiduje, że w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje:
Należy dodać, że w sytuacji, gdy przed ustaniem stosunku pracy w ciągu roku kalendarzowego pracownik wykorzystał urlop w wymiarze wyższym niż ustalony proporcjonalnie do okresu przepracowanego, u kolejnego pracodawcy przysługuje mu urlop w odpowiednio niższym wymiarze. Łączny wymiar urlopu w roku kalendarzowym nie może być jednak niższy niż wynikający z okresu przepracowanego w tym roku u wszystkich pracodawców.
Ustalając urlop w wymiarze proporcjonalnym, kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi zgodnie z art. 154 § 1 i § 2 K.p. Niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca (art. 1552a § 2 K.p.), a wynikający z wyliczeń niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia. W przypadku gdy ustanie zatrudnienia u dotychczasowego pracodawcy i nawiązanie go u kolejnego pracodawcy następuje w tym samym miesiącu kalendarzowym, zaokrąglenia niepełnego miesiąca do pełnego dokonuje dotychczasowy pracodawca.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracownik za cały rok zatrudnienia może wykorzystać 26 dni urlopu. Nawet więc, gdy z wyliczeń u nowego pracodawcy wyniknie większa liczba urlopu, to będzie podlegała ona ograniczeniu do 26 dni (przykład).
Przykład Pracownik był zatrudniony u poprzedniego pracodawcy w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. na pełny etat. Od 1 lipca br. podjął pracę u kolejnego pracodawcy w pełnym wymiarze czasu pracy na podstawie umowy na czas nieokreślony. Z przedłożonego świadectwa pracy wynika, że w czasie poprzedniego zatrudnienia w 2024 r. wykorzystał 15 dni urlopu wypoczynkowego. Jest on uprawniony do 26 dni urlopu rocznie. Ustalenie wymiaru urlopu przysługującego u nowego pracodawcy za okres od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r.: 26 dni × 6/12 = 13 dni. Obliczony wymiar urlopu u nowego pracodawcy należy ograniczyć do 11 dni ze względu na wcześniejsze wykorzystanie 15 dni urlopu w poprzedniej firmie w bieżącym roku. Łącznie bowiem pracownik nie może wykorzystać w roku więcej dni urlopu niż wynika z okresu przepracowanego w tym roku u wszystkich pracodawców, czyli łącznie więcej niż 26 dni. |
|