Pracownicy zatrudnieni w zadaniowym systemie czasu pracy, w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym, ze stałą miesięczną stawką wynagrodzenia, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami z pracodawcą oraz zgodnie z przepisami to dopuszczającymi, pracują także w niektóre niedziele (nie jest to praca nadliczbowa). Czy przysługuje im dzień wolny za pracę w niedzielę?
Tak. Pracownicy świadczący uzgodnioną z pracodawcą pracę w niedzielę mają prawo do dnia wolnego w zamian za tę pracę. Przy ustalaniu terminu odbioru tego dnia wolnego muszą być spełnione wymagania określone w art. 15111 § 1 pkt 1 oraz § 2 K.p.
W art. 140 K.p. przyjęto, że w przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją albo miejscem wykonywania pracy może być stosowany system zadaniowego czasu pracy. Pracodawca, po porozumieniu z pracownikiem, ustala czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, uwzględniając wymiar czasu pracy wynikający z norm określonych w art. 129 K.p. Zadania powinny być ustalone tak, aby pracownik, przy dołożeniu należytej staranności i sumienności (art. 100 § 1 K.p.), mógł wykonać je w ciągu 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin tygodniowo w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, jeżeli jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy (por. np. uzasadnienie wyroku SN z 22 września 2020 r., sygn. akt I PK 126/19, OSNP 2021/6/61).
W przypadku gdy zadania powierzone pracownikowi nie były możliwe do wykonania w normach określonych w art. 129 K.p., pracownikowi przysługuje rekompensata za pracę w godzinach nadliczbowych.
Zwracamy uwagę! W stosunku do pracowników objętych systemem zadaniowego czasu pracy nie ewidencjonuje się godzin pracy (art. 149 § 2 K.p.). Jest to jednak tylko zwolnienie z ewidencjonowania godzin pracy, a nie z ewidencjonowania pozostałych danych - np. dni wolnych od pracy, z oznaczeniem tytułu ich udzielenia (por. wyrok SA w Szczecinie z 6 czerwca 2013 r., sygn. akt III APa 1/13).
Dzień wolny w zamian za pracę w niedzielę należy zapewnić pracownikowi w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po tej niedzieli, a jeżeli nie jest to możliwe - do końca okresu rozliczeniowego (art. 15111 § 1 pkt 1 i § 2 K.p.). Odbiór dnia wolnego za planową pracę niedzielną powinien nastąpić w ramach tego samego okresu rozliczeniowego, w którym pracownik pracował w niedzielę także ze względu na konieczność przestrzegania obowiązującego wymiaru czasu pracy. Warto również zwrócić uwagę na art. 147 K.p., zgodnie z którym w każdym systemie czasu pracy, jeżeli przewiduje on rozkład czasu pracy obejmujący pracę w niedziele i święta, pracownikom zapewnia się łączną liczbę dni wolnych od pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym odpowiadającą co najmniej liczbie niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy przypadających w tym okresie.
Przykład |
Zakładamy, że pracownik, o którym mowa w pytaniu, pracował w niedzielę 25 lutego br. i otrzymał dzień wolny za tę niedzielę 1 marca br. Dzień wolny został udzielony w kolejnym miesiącu 3-miesięcznego okresu rozliczeniowego (kwartał kalendarzowy), przy czym nie miało to/nie będzie to miało wpływu na wynagrodzenie pracownika, wynagradzanego stałą stawką miesięczną ani za luty br., ani za marzec br. (w obydwu miesiącach otrzymał/otrzyma pełne uposażenie).
|