Od 1 czerwca 2025 r. obowiązują przepisy ustawy z dnia 20 marca 2025 r. o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP (Dz. U. poz. 621). Ustawa ma za zadanie ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełną elektronizację postępowań.
Celem realizacji tych wytycznych przewiduje ona m.in. szybszą ścieżkę rozpatrywania wniosków o wydanie zezwolenia na pracę cudzoziemca na rzecz polskiego podmiotu powierzającego pracę cudzoziemcowi. Zgodnie z art. 27 wskazanej ustawy wojewoda, rozpatrując wnioski o wydanie zezwolenia na pracę cudzoziemca, uwzględnia w kolejności wnioski:
1) przedsiębiorców określonych w wykazie, o którym mowa w art. 28 ust. 1 ustawy,
2) o wydanie kolejnego zezwolenia na pracę dla tego samego polskiego podmiotu powierzającego pracę cudzoziemcowi i dla tego samego cudzoziemca w wymiarze czasu pracy nie niższym i za wynagrodzeniem nie niższym niż określone w uprzednio wydanym zezwoleniu na pracę, ważnym w dniu złożenia kolejnego wniosku o wydanie zezwolenia na pracę,
3) dotyczące cudzoziemców mających wykonywać pracę w zawodach określonych w wykazie, o którym mowa w art. 29 ust. 1 ustawy,
4) pozostałe.
Wykaz, o którym mowa w art. 28 ust. 1 powołanej ustawy, dotyczy przedsiębiorstw, które korzystają z rządowego wsparcia na nową inwestycję, w oparciu o jedną z trzech form wsparcia:
Wykaz przedsiębiorców o istotnym znaczeniu dla gospodarki narodowej został opublikowany na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/wykaz-przedsiebiorcow-o-istotnym-znaczeniu-dla-gospodarki-narodowej. Upoważnia on właściwych terytorialnie wojewodów do rozpatrywania wniosków wymienionych w nim przedsiębiorców w pierwszej kolejności.
Wprowadzenie regulacji określającej kolejność rozpatrywania wniosków było konieczne ze względu na znaczący wzrost liczby cudzoziemców starających się o dostęp do polskiego rynku pracy. W opinii ustawodawcy przewlekłość procedur administracyjnych w tym zakresie wiązała się w niektórych przypadkach ze znaczącymi negatywnymi konsekwencjami dla polskiej gospodarki. Wprowadzona kolejność rozpatrywania wniosków ma na celu likwidację bariery inwestycyjnej i rozwojowej, utrudniającej działalność kluczowych inwestorów i przedsiębiorstw technologicznych, a wynikającej z problemów proceduralnych z zatrudnianiem w Polsce pochodzących spoza UE pracowników, co jest szczególnie istotne w przypadku pracowników o wysokich kwalifikacjach. Rozwiązanie to ma też zapobiegać sytuacji, w której cudzoziemiec zatrudniony czasowo w Polsce, ale oczekujący na wydanie przez wojewodę kolejnego zezwolenia na pracę, opuszcza terytorium RP, nie mogąc doczekać się zakończenia przedłużającej się procedury. Poza tym ma to też ułatwić zaspokojenie popytu na pracę w branżach, w których występują największe deficyty kadrowe.
|