Senat na posiedzeniu w dniu 25 czerwca 2025 r. przyjął m.in. ustawy o zmianie ustawy: o podatku od towarów i usług, o Krajowej Administracji Skarbowej oraz ustawy o podatku od towarów i usług.
Ustawą z dnia 24 czerwca 2025 r. o zmianie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz ustawy o VAT zmieniono brzmienie art. 112b ust. 2a ustawy o VAT. Jak obecnie określa ten przepis, podatnikowi, który po wszczęciu kontroli celno-skarbowej dokona korekty rozliczenia podatkowego i najpóźniej w dniu złożenia tej korekty wpłaci zobowiązanie podatkowe lub zwróci nienależną kwotę zwrotu, naczelnik urzędu celno-skarbowego ustala dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości do 15% kwoty zaniżenia zobowiązania podatkowego, kwoty zawyżenia zwrotu różnicy podatku, zwrotu podatku naliczonego lub różnicy podatku do obniżenia podatku należnego za następne okresy rozliczeniowe. Przy czym urząd celno-skarbowy, ustalając w opisanym przypadku wysokość dodatkowego zobowiązania, bierze pod uwagę okoliczności sprawy, kwotę uszczuplenia, sposób działania podatnika.
Od 1 października 2025 r. z art. 112b ust. 2a ustawy o VAT będzie wynikało, że podatnik, który po wszczęciu kontroli celno-skarbowej złoży pierwotną deklarację VAT lub dokona korekty rozliczenia podatkowego i najpóźniej w dniu złożenia tej deklaracji lub tej korekty wpłaci zobowiązanie podatkowe lub zwróci nienależną kwotę zwrotu, naczelnik urzędu celno-skarbowego ustali dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości do 15% kwoty zaniżenia zobowiązania podatkowego, kwoty zawyżenia zwrotu różnicy podatku, zwrotu podatku naliczonego lub różnicy podatku do obniżenia podatku należnego za następne okresy rozliczeniowe.
Jak wynika z powyższego, zmiana brzmienia omawianego przepisu doprecyzuje, że nie tylko w przypadku złożenia korekty deklaracji, ale także w przypadku złożenia pierwotnej deklaracji podatnik będzie mógł być "obciążony" niższą (do 15%) sankcją.
|