Prezes UOKiK wydał decyzję w sprawie stosowania niedozwolonych postanowień umownych przez jednego z dostawców usług telekomunikacyjnych i płatnej telewizji. Nałożył na spółkę karę w wysokości ponad 68 mln zł za wprowadzone do umów z klientami tzw. klauzule inflacyjne.
Zakwestionowane klauzule pozwalały operatorowi na podniesienie opłaty abonamentowej po podpisaniu umowy przez klienta. Mogły być one związane ze wzrostem inflacji, jak i dotyczyć szeregu innych niedookreślonych okoliczności, np. wzrostu nakładów związanych ze świadczoną usługą. Postanowienia były napisane w niejasny sposób, a konsumenci nie mieli możliwości przewidzieć, jaki będzie ich wpływ na wysokość rachunków. Klauzule dawały spółce dowolność w zakresie tego, czy i kiedy dojdzie do podwyższenia opłat, nie brały przy tym pod uwagę możliwości ich obniżenia, choćby na podstawie tych samych przesłanek.
Jak ustalił Prezes UOKiK, spółka wykorzystała kwestionowane klauzule i modyfikowała umowy w oparciu o zmianę wysokości wskaźnika inflacji. Sygnały, które dotarły do Urzędu, wskazują, że w tym samym czasie nowym klientom spółka w dalszym ciągu oferowała zawarcie umowy na starych cenach. W niektórych przypadkach już w krótkim czasie po zawarciu umowy klienci dowiadywali się, że dojdzie do podwyżki.
Klienci wskazywali także, że dochodziło do zmiany umowy o całoroczny kilkunastoprocentowy wskaźnik inflacji, nawet jeśli dana umowa w tym czasie nie obowiązywała. Z kolei ci, którzy nie godzili się na nowe warunki i chcieli odstąpić od umowy, musieli liczyć się z poniesieniem konsekwencji finansowych za jej przedterminowe rozwiązanie.
Prezes Urzędu poinformował, że postanowienia uznane prawomocnie za niedozwolone są bezskuteczne i nie wiążą konsumentów. Należy traktować je tak, jakby w ogóle nie zostały zamieszczone w zawartej umowie. Po uprawomocnieniu się decyzji spółka będzie musiała zwrócić uprawnionym konsumentom sumę uiszczonych podwyżek abonamentowych. Poinformuje także na swojej stronie internetowej oraz portalu społecznościowym o zaprzestaniu stosowania abuzywnych klauzul.
Źródło: www.uokik.gov.pl
Krajowa Administracja Skarbowa i Ministerstwo Finansów ostrzegają przed próbą wyłudzenia danych za pomocą wiadomości e-mail. W wiadomościach jest podawana informacja, że na odbiorcę czeka notyfikacja, którą można odczytać, klikając w link.
Pracownicy administracji skarbowej nie wysyłają wiadomości e-mail i nie informują o przesłaniu pism w ten sposób. Kliknięcie w link może spowodować utratę danych.
Przykładowy fragment treści fałszywych wiadomości: "Tę notyfikację można pobrać w Elektronicznej Skrzynce Podawczej Krajowej Administracji Skarbowej (ESP) za pośrednictwem platformy ePUAP. Dla Twojej wygody, udostępniamy bezpośredni link do notyfikacji: Notyfikacje Oczekujace 34252323".
Źródło: www.podatki.gov.pl
|