Zleceniobiorca w rocznym zeznaniu podatkowym do przychodów uzyskanych z umów zlecenia nie musi stosować kosztów zryczałtowanych. Może w nim uwzględnić koszty uzyskania przychodów w wysokości rzeczywiście poniesionych wydatków, w oparciu o art. 22 ust. 10 ustawy o pdof. Możliwość tę potwierdził Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 14 lutego 2024 r., nr 0112-KDIL2-1.4011.34.2024.1.KF.
Podatnik występujący z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej poza pracą na pełny etat dodatkowo dorabia w ramach umów zlecenia zawieranych poza pozarolniczą działalnością gospodarczą jako trener. Podpisuje on umowy zlecenia osobno na każde przeprowadzane szkolenie. Szkolenia są przez niego prowadzone zarówno w formie stacjonarnej w jednym z ośrodków szkoleniowych, jak i on-line w miejscu jego zamieszkania na jego własnym sprzęcie komputerowym.
Gdy szkolenie odbywa się stacjonarnie, wówczas podatnik jest zobowiązany we własnym zakresie zapewnić i opłacić sobie nocleg, wyżywienie oraz dojazd do miejsca szkolenia. Ponadto co pewien czas dokonuje zakupu literatury specjalistycznej, która jest wykorzystywana na potrzeby prowadzonego szkolenia. Oprócz tego drukuje i pokrywa koszty wykonania materiałów dydaktycznych dla uczestników szkolenia. Ponoszone przez niego wydatki w związku z uzyskiwaniem przychodów z umów zlecenia przewyższają koszty ryczałtowe przewidziane dla tego rodzaju należności wynikające z art. 22 ust. 9 ustawy o pdof i wynoszące 20%. W zaprezentowanej sytuacji podatnik miał wątpliwości, czy ma prawo w rocznym zeznaniu podatkowym zastosować koszty w wysokości rzeczywiście poniesionych wydatków, o których mowa w art. 22 ust. 10 ustawy o pdof.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydanej interpretacji indywidualnej w pierwszej kolejności potwierdził, że w odniesieniu do przychodów osób fizycznych z tytułu umów zlecenia ustawodawca przyjął zryczałtowany sposób określenia wartości kosztów uzyskania tych przychodów. Podstawą zastosowania tych kosztów jest sam fakt uzyskania przychodu z tego źródła. Nie ma przy tym znaczenia, czy podatnik rzeczywiście poniósł jakiekolwiek wydatki w celu uzyskania tego przychodu. Ustawodawca przewidział jednocześnie możliwość odstąpienia przez podatnika od tej zasady wynikającej z art. 22 ust. 9 pkt 4 omawianej ustawy i uwzględnienie przez niego kosztów faktycznie poniesionych. Jest to możliwe, gdy koszty rzeczywiste przewyższają ich normę procentową i fakt ich poniesienia w tej wyższej wartości został udowodniony. Dyrektor KIS podkreślił równocześnie, że ustalając wysokość kosztów uzyskania przychodów, można - zgodnie z art. 22 ust. 10 ustawy o pdof - uwzględnić tylko te wydatki, których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem przychodu z danego źródła.
Następnie, odnosząc się do analizowanego stanu faktycznego, uznał, że skoro dla prawidłowego wykonania zlecenia niezbędny jest pobyt podatnika w jednym z ośrodków, to ponoszone przez niego wydatki na nocleg, wyżywienie oraz dojazd do miejsca szkolenia (czy to w postaci biletów na przejazd środkami komunikacji publicznej, czy to na zakup paliwa w sytuacji dojazdu własnym samochodem) mogą zostać uznane za uzasadnione i związane z uzyskanym przychodem, a w efekcie stanowić koszty uzyskania przychodów ze zlecenia w wysokości faktycznie poniesionej przez podatnika. Ponadto Dyrektor KIS za zasadne i możliwe do ujęcia w kosztach zlecenia uznał wydatki podatnika poniesione na zakup komputera i drukarki. Skoro bowiem szkolenia w formie on-line odbywają się z wykorzystaniem sprzętu należącego do podatnika, to są to niewątpliwie wydatki związane z uzyskaniem przychodów ze zlecenia. Podobnie odniósł się do zakupu literatury specjalistycznej.
|