Ja i żona nie korzystamy z łącznego opodatkowania dochodów. Składam indywidualnie PIT-37 za 2024 r. Wykazałem w nim nadpłatę podatku. Czy może być ona zwrócona na rachunek bankowy mojej żony, mimo że nie jestem jego współposiadaczem?
NIE. Nadpłata podatku wykazana w zeznaniu podatkowym składanym przez podatnika rozliczającego się indywidualnie nie może być zwrócona na rachunek bankowy jego współmałżonka.
Przelew to jedna z form zwrotu nadpłaty podatku dochodowego od osób fizycznych (obligatoryjna w przypadku osób niemających miejsca zamieszkania w Polsce). Nadpłata jest zwracana na rachunek bankowy lub w SKOK. Musi być to konto osobiste, którego podatnik jest posiadaczem lub współposiadaczem. Nie można wskazać cudzego rachunku. Podanie konta, którego posiadaczem lub współposiadaczem nie jest podatnik, a jego małżonek, jest dozwolone jedynie w przypadku łącznego opodatkowania dochodów małżonków. Nadpłata podatku wynikająca ze wspólnego zeznania podatkowego małżonków może być przelana na rachunek jednego z nich lub wspólny.
W opisywanym przypadku podatnik rozlicza się indywidualnie na PIT-37 z tytułu podatku dochodowego za 2024 r. Jeżeli wykazaną nadpłatę podatku chce otrzymać przelewem, to musi podać urzędowi skarbowemu rachunek osobisty, którego jest posiadaczem lub współposiadaczem. Nie może wskazać indywidualnego konta małżonki (którego nie jest współposiadaczem). Istnieją dwie możliwości zgłoszenia rachunku do zwrotu nadpłaty wynikającej z rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Pierwsza to wskazanie go w składanym zeznaniu podatkowym. W PIT-37 za 2024 r. przeznaczona jest na to część N. Należy tam wskazać osobę zgłaszającą rachunek, imię i nazwisko posiadacza (lub imiona i nazwiska wszystkich współposiadaczy), walutę, w której rachunek jest prowadzony, jego pełny numer (w przypadku rachunków prowadzonych w Polsce IBAN składa się z oznaczenia PL i 26 cyfr). Osoba zgłaszająca konto zagraniczne musi ponadto wskazać kraj siedziby banku/oddziału oraz kod SWIFT. Drugim sposobem podania rachunku do zwrotu nadpłaty jest złożenie odrębnego formularza zgłoszeniowego. Przedsiębiorcy podlegający wpisowi do CEIDG czynią to w ramach wniosku CEIDG-1. Osoby nieprowadzące działalności gospodarczej składają ZAP-3 (jeżeli ich identyfikatorem podatkowym jest numer PESEL) albo NIP-7 (jeżeli posługują się NIP).
|