Podatnik w maju 2024 r. odziedziczył po matce udział w nieruchomości, który ona również nabyła w drodze dziedziczenia testamentowego w 2020 r. Krewna będąca spadkodawcą matki podatnika posiadała wspomnianą nieruchomość od 2000 r. Czy w tym przypadku, obliczając upływ terminu wyłączającego obowiązek ustalania przychodu podatkowego z tytułu zbycia udziału w nieruchomości, podatnik może uwzględnić okres jej posiadania przez krewną matki?
Nie. Podatnik może uwzględnić tylko okres, przez który udział w nieruchomości posiadał on sam i matka będąca jego bezpośrednim spadkodawcą. Odpłatne zbycie odziedziczonego udziału w nieruchomości będzie więc neutralne podatkowo, gdy nastąpi w 2026 r. lub później.
Źródłem przychodu podlegającego opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 30e updof, jest odpłatne zbycie nieruchomości i praw majątkowych dotyczących nieruchomości, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c updof (zwanych dalej nieruchomościami). Do powstania tego źródła przychodu dochodzi, gdy łącznie spełnione zostaną dwa warunki, a więc gdy odpłatne zbycie nieruchomości:
W świetle tych regulacji istotnego znaczenia nabiera ustalenie momentu nabycia i zbycia nieruchomości.
Jedną z form nabycia jest dziedziczenie. Spadkobiercy podatnika nabywają spadek z chwilą jego otwarcia, czyli z dniem śmierci spadkodawcy, co wynika z art. 924 i 925 Kodeksu cywilnego. W takim przypadku obowiązuje szczególny sposób obliczania terminu, po upływie którego zbycie nieruchomości jest neutralne podatkowo. W myśl art. 10 ust. 5 updof, który obowiązuje od 1 stycznia 2019 r., w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości, nabytych w drodze spadku okres pięciu lat, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 updof liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości przez spadkodawcę.
Tak więc do wyliczenia pięcioletniego okresu, od którego uzależnione jest powstanie przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości nabytych w drodze spadku, wliczany jest:
Nie ma natomiast znaczenia i wpływu na sposób liczenia terminu przez podatnika okoliczność, że jego spadkodawca również nabył przedmiotową nieruchomość w spadku. Takie stanowisko przyjęte przez organ podatkowy zostało potwierdzone wyrokiem WSA w Szczecinie z 4 września 2024 r., sygn. akt I SA/Sz 289/24 (orzeczenie nieprawomocne). Zapadł on w sprawie skargi na interpretację indywidualną wniesioną przez podatniczkę, która zbyła udział w nieruchomość nabytej w spadku po ojcu. Spadkodawca podatniczki wszedł w posiadanie udziału w nieruchomości w drodze dziedziczenia po jednym z rodziców. Podatniczka uważała, że obliczając termin posiadania tego udziału w nieruchomości przed jego zbyciem, może uwzględnić okres od nabycia przez spadkodawcę swojego ojca. Jednak zdaniem Sądu: "W odniesieniu do stanu faktycznego sprawy, brak było (...) przepisów regulujących inne liczenie okresu pięcioletniego, o którym mowa w art. 10 ust. 5 ustawy (updof - przyp. red.) niż od momentu nabycia przez spadkodawcę występującego bezpośrednio przed skarżącą. Zasady powszechności i równości opodatkowania nie pozwalają na objęcie liczeniem okresów, których przepis ustawowy wprost nie wymienia".
Odnosząc się zatem do sytuacji przedstawionej w pytaniu, należy stwierdzić, że skoro podatnik nabył udział w nieruchomości w 2024 r., a matka, będąca bezpośrednim spadkodawcą podatnika, nabyła go w 2020 r., to pięcioletni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a w związku z ust. 5 updof, upłynie dopiero z końcem 2025 r. Tym samym odpłatne zbycie tego udziału:
|