W dniu 21 listopada 2024 r. notarialnie rozwiązałam wraz z mężem wprowadzony z dniem ślubu, tj. 21 września 2013 r., ustrój rozdzielności majątkowej. Tym samym aktem zawarłam z mężem nową umowę małżeńską, która rozszerzyła wspólność majątkową małżeńską na wszystkie nieruchomości i prawa nabyte przez któregokolwiek z nas na dowolnej podstawie w czasie trwania związku małżeńskiego. Czy zawarta notarialna umowa uprawnia nas jako małżonków do skorzystania z możliwości złożenia wspólnego zeznania PIT za 2024 r.?
"(...) Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy (...) o podatku dochodowym od osób fizycznych (...):
Opodatkowaniu (...) podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów.
W myśl art. 6 ust. 2 powołanej ustawy:
Małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, pozostający w związku małżeńskim i we wspólności majątkowej:
1) przez cały rok podatkowy albo
2) od dnia zawarcia związku małżeńskiego do ostatniego dnia roku podatkowego - w przypadku gdy związek małżeński został zawarty w trakcie roku podatkowego
- mogą być, z zastrzeżeniem ust. 8, na wspólny wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot pomniejszających dochód; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków.
Stosownie do art. 6 ust. 2a cytowanej ustawy: Wniosek, o którym mowa w ust. 2, może być wyrażony przez jednego z małżonków. Wyrażenie wniosku przez jednego z małżonków traktuje się na równi ze złożeniem przez niego oświadczenia o upoważnieniu go przez jego współmałżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie ich dochodów. (...)
Z art. 6 ust. 3 ustawy (...) wynika, że:
Zasada wyrażona w ust. 2 ma zastosowanie również, jeżeli jeden z małżonków w roku podatkowym nie uzyskał przychodów ze źródeł, z których dochód jest opodatkowany zgodnie z art. 27, lub osiągnął dochody w wysokości niepowodującej obowiązku uiszczenia podatku.
(...) Wskazać należy, że łączne opodatkowanie dochodu osiągniętego przez oboje małżonków w roku podatkowym, za wyjątkiem wskazanym w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowy od osób fizycznych, może mieć miejsce wyłącznie w sytuacji istnienia między nimi wspólności majątkowej przez cały rok. Przywilej wspólnego opodatkowania dochodów małżonków będzie natomiast wyłączony w razie istnienia między małżonkami (w jakimkolwiek okresie roku podatkowego) rozdzielności majątkowej.
Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz obowiązujące przepisy prawa stwierdzić należy, że skoro od września 2013 r. istniała między Panią a Pani mężem notarialnie poświadczona umowa rozdzielności majątkowej małżeńskiej, a dopiero w listopadzie 2024 r. przestała ona obowiązywać, gdyż notarialnie podpisała Pani z mężem umowę przywracającą małżeńską wspólność majątkową, wystąpiła negatywna przesłanka umożliwiająca wspólne rozliczenie za 2024 r. (...). Tym samym, w sytuacji gdy nie pozostawała Pani z mężem przez cały 2024 r. we wspólności majątkowej, nie będzie Pani mogła dokonać wspólnego rozliczenia za ten rok. (...)".
(interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z dnia 23 stycznia 2025 r., nr 0115-KDIT2.4011.557.2024.2.MD)
|