Zmarły nie miał żony i dzieci ani rodzeństwa, w dniu jego śmierci nie żyli już jego rodzice ani dziadkowie. Jego rodzice nie mieli rodzeństwa, dziadkowie z obu stron nie mieli innych dzieci niż rodzice zmarłego. Dziadkowie zmarłego mieli rodzeństwo, które jednak w dniu jego śmierci nie żyło. Żyją tylko dzieci rodzeństwa. Czy w takiej sytuacji spadek po zmarłym dziedziczą dzieci rodzeństwa dziadków zmarłego czy gmina?
W opisanej sytuacji spadek po zmarłym odziedziczyła gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy bądź Skarb Państwa jako spadkobiercy ustawowi na podstawie art. 935 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.). Taki wniosek wynika z art. 931 - 9341 K.c., zgodnie z którymi dzieci rodzeństwa dziadków spadkodawcy nie są powołane do dziedziczenia z ustawy. Jak stanowi art. 935 K.c., w braku małżonka spadkodawcy, jego krewnych i dzieci małżonka spadkodawcy, powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Jeżeli takiego miejsca w Polsce nie da się ustalić albo znajdowało się ono za granicą, spadek przypada Skarbowi Państwa.
W poprzedzających ten przepis art. 931-9341 K.c. wymieniono pięć kolejnych grup spadkobierców ustawowych. Gmina i Skarb Państwa należą do ostatniej, szóstej grupy. Zgodnie z art. 931 K.c., w pierwszej kolejności spadek dziedziczą małżonek oraz dzieci spadkodawcy. Jeżeli dziecko nie dożyło otwarcia spadku, spadkobiercami są jego zstępni (dzieci, wnuki). Kolejno, według art. 932 K.c., powołani do dziedziczenia są rodzice spadkodawcy. Jeżeli bowiem zmarły był bezdzietny, spadek przypada jego małżonkowi i rodzicom. W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy, cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych. Jeżeli któryś z rodziców nie dożył otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przysługuje rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych. W miejsce rodzeństwa, które nie dożyło śmierci spadkodawcy, spadek dziedziczą ich zstępni (art. 932 § 4-5 K.c.). W braku zstępnych spadkodawcy, jego rodziców, rodzeństwa i ich zstępnych cały spadek przypada małżonkowi spadkodawcy (art. 933 § 2 K.c.).
Jak stanowi dalej art. 934 K.c., w przypadku, gdy spadkodawca nie miał małżonka, zstępnych, rodziców, rodzeństwa oraz zstępnych rodzeństwa, prawo do dziedziczenia majątku uzyskują dziadkowie. Jeżeli i oni nie dożyją otwarcia spadku, spadek dziedziczą ich zstępni, czyli wujkowie i ciotki spadkodawcy. Następny w kolejności do dziedziczenia po spadkodawcy, w braku małżonka, dzieci, wnuków, rodziców, rodzeństwa, zstępnych rodzeństwa, dziadków oraz wujostwa jest pasierb, czyli dziecko małżonka spadkodawcy (art. 9341 K.c.). Ostatnią grupą uprawnioną do dziedziczenia wedle ustawy są gmina i Skarb Państwa (art. 935 K.c.).
|