Zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego można dokonać tylko wtedy, gdy spełnia on określone warunki. W przypadku dzieci zasadniczo jest to wiek i kształcenie się. Jeśli dziecko przestanie spełniać warunki wymagane do zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny, np. zakończy naukę, należy je z niego wyrejestrować. W dniu 25 kwietnia 2025 r. niektóre dzieci zakończą naukę w szkołach ponadpodstawowych. Od następnego dnia rodzice powinni je wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego.
Na osobie podlegającej ubezpieczeniu zdrowotnemu ciąży obowiązek zgłoszenia do tego ubezpieczenia uprawnionych członków rodziny, pod warunkiem że nie posiadają oni własnego tytułu do tego ubezpieczenia. Za członka rodziny - dla celów ubezpieczenia zdrowotnego - uważa się m.in. dziecko, które nie osiągnęło pełnoletności. Po ukończeniu 18 lat dziecko może nadal podlegać ubezpieczeniu zdrowotnemu jako członek rodziny, ale tylko wtedy, gdy nie ma ukończonych 26 lat i uczy się dalej w szkole lub odbywa kształcenie w uczelni lub szkole doktorskiej. Jedynie w przypadku, gdy dziecko posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi z tym orzeczeniem, nie ma żadnego ograniczenia wiekowego.
Do objęcia dziecka ubezpieczeniem zdrowotnym jako członka rodziny wystarczy zgłoszenie dokonane przez jednego z rodziców. Natomiast wnuki mogą być zgłoszone do tego ubezpieczenia przez babcię lub dziadka tylko w przypadku, gdy żadne z rodziców nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego, nie jest osobą uprawnioną do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie przepisów o koordynacji z tytułu wykonywania pracy lub pracy na własny rachunek ani nie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu dobrowolnie.
Jeżeli osoba zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny przestaje spełniać warunki wymagane do podlegania temu ubezpieczeniu, należy ją z niego wyrejestrować. Tak jest m.in., gdy takie warunki przestanie spełniać dziecko (patrz ramka).
Wyrejestrowania z ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny dokonuje się na druku ZUS ZCNA, w ciągu 7 dni od dnia utraty przez niego uprawnień do ubezpieczenia zdrowotnego (lub ustania ubezpieczenia osoby zgłaszającej).
Z ubezpieczenia zdrowotnego nie wyrejestrowuje się dzieci do ukończenia 26 lat, kontynuujących naukę w tej samej szkole, mających jedynie wakacyjną przerwę w nauce.
W roku szkolnym 2024/2025 zakończenie rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych zasadniczo będzie miało miejsce 27 czerwca 2025 r. Jednak w przypadku młodzieży kończącej klasę (semestr) programowo najwyższą liceów ogólnokształcących, techników, branżowych szkół II stopnia oraz liceów ogólnokształcących dla dorosłych, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się w ostatni piątek kwietnia. W bieżącym roku szkolnym 2024/2025 dzień ten przypada na 25 kwietnia 2025 r. Tak określono w § 2 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia MEN w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 1211). Również z kalendarza roku szkolnego 2024/2025 zamieszczonego na stronie internetowej MEN (www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/kalendarz-roku-szkolnego-20242025) wynika, że zakończenie nauki w klasach programowo najwyższych w ww. szkołach nastąpi 25 kwietnia 2025 r. Dzieci, które w tym dniu zakończą naukę w liceach ogólnokształcących (także dla dorosłych), technikach czy szkołach branżowych II stopnia, trzeba więc będzie wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego jako członków rodziny. Jako datę wyrejestrowania (tj. datę utraty uprawnień do zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny) w druku ZUS ZCNA należy podać 26 kwietnia 2025 r. Takiego wyrejestrowania trzeba dokonać niezależnie od tego, czy dziecko będzie w maju br. zdawało egzamin maturalny czy do niego nie przystąpi.
Rodzic będzie mógł ponownie zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego dziecko, które w dniu 25 kwietnia 2025 r. ukończy naukę w szkole ponadpodstawowej (o ile nie ma ukończonych 26 lat), po rozpoczęciu przez nie np. kształcenia na studiach wyższych.
Wyrejestrowania z ubezpieczenia zdrowotnego należy również dokonać, gdy dziecko zakończy kształcenie na studiach wyższych. Zasadniczo datą ukończenia studiów jest data złożenia egzaminu dyplomowego. Jednak w przypadku kierunków:
Po zakończeniu nauki w szkole lub kształcenia na studiach wyższych i wyrejestrowaniu z ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny dziecko nie traci automatycznie prawa do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej. Ma bowiem do nich prawo jeszcze przez:
Dziecko przestaje spełniać warunki do podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu jako członek rodziny po:
|
|