Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Gdy zwolnienie lekarskie obejmuje wyłącznie dni wolne od ...
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Gdy zwolnienie lekarskie obejmuje wyłącznie dni wolne od pracy

Gazeta Podatkowa nr 78 (1953) z dnia 29.09.2022
Katarzyna Brudnicka

Pracownik jest zatrudniony od 19 kwietnia 2022 r. na 1/5 etatu, z wynagrodzeniem w stałej miesięcznej wysokości 640 zł. Na początku września 2022 r. zgodnie z harmonogramem pracy wypracował obowiązujący go wymiar czasu pracy, a następnie zachorował (pierwszy raz w tym roku). Czy przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe, skoro zwolnienie lekarskie zostało wystawione tylko na dni dla niego wolne od pracy?

TAK, pracownikowi za każdy dzień orzeczonej niezdolności do pracy przysługuje wynagrodzenie chorobowe.

Pracownik za pierwsze 33 (lub 14) dni niezdolności do pracy z powodu choroby w roku kalendarzowym zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego. Zgodnie z art. 92 § 2 ustawy - Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510 ze zm.) oblicza się je na zasadach obowiązujących przy ustalaniu zasiłku chorobowego i wypłaca za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Przysługuje ono w wysokości nie niższej niż 80% podstawy wymiaru. W razie krótkiego zatrudnienia podstawę tę stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres pełnych miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Za każdy dzień choroby pracownikowi przysługuje 1/30 kwoty stanowiącej podstawę wymiaru.

Oznacza to zatem, iż w sytuacji opisanej w pytaniu pracodawca za każdy dzień absencji powinien wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe, co do zasady, w wysokości 14,73 zł, zgodnie z wyliczeniem: [(640 zł - 87,74 zł) × 4 m-ce] : 4 m-ce = 552,26 zł; 552,26 zł : 30 = 18,41 zł; 18,41 zł × 80% = 14,73 zł.

Warto podkreślić, że pracownikowi za wrzesień 2022 r. przysługuje także pełne miesięczne wynagrodzenie za pracę, bowiem mimo choroby wypracował w tym miesiącu pełny obowiązujący go wymiar czasu pracy.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.