Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Podział należnego zasiłku pogrzebowego
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Podział należnego zasiłku pogrzebowego

Gazeta Podatkowa nr 66 (1941) z dnia 18.08.2022
Bożena Dziuba

Po śmierci mamy poniosłam niemal wszystkie koszty związane z jej pochówkiem. Moja siostra opłaciła jedynie zakup trumny. Gdy wspomniałam, że będę ubiegała się o zasiłek pogrzebowy (mama była już na emeryturze), siostra oświadczyła, że już to zrobiła i w tej sytuacji każda z nas otrzyma połowę tego zasiłku. Czy to prawda?

Odpowiedź na pytanie Czytelniczki jest uzależniona od tego, w jakiej wysokości ona sama i jej siostra poniosły koszty pogrzebu.

Zasiłek pogrzebowy przysługuje osobie, która pokryła koszty pogrzebu. Jego wysokość, co do zasady, wynosi 4.000 zł. Członek rodziny zmarłego może liczyć na taką kwotę świadczenia niezależnie od wysokości poniesionych kosztów pogrzebu.

W razie jednak poniesienia kosztów pogrzebu przez więcej niż jedną osobę lub wskazany przez ustawodawcę podmiot, zasiłek pogrzebowy ulega podziałowi między te osoby lub podmioty - proporcjonalnie do poniesionych kosztów pogrzebu.

Jedynie wówczas, gdy pogrzeb był organizowany na koszt Państwa, organizacji politycznej lub społecznej, członkowie rodziny zmarłego, którzy również ponieśli część jego kosztów, mają prawo do zasiłku pogrzebowego w wysokości 4.000 zł, ewentualnie podzielonej między kilku uprawnionych.

Kwestie te regulują art. 77-81 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2022 r. poz. 504).

Z treści pytania wynika, iż koszty związane z pochówkiem zmarłej emerytki poniosły dwie jej córki, tj. Czytelniczka i jej siostra. Mogłyby one w tej sytuacji otrzymać po połowie pełnej kwoty świadczenia, tj. równo po 2.000 zł, ale wyłącznie wówczas, gdyby udokumentowały poniesione koszty pogrzebu w jednakowej wysokości (patrz tabela - przykład 1).

Tymczasem sama zainteresowana sugeruje brak tej równości w poniesionych kosztach pogrzebu, podkreślając, iż jej siostra opłaciła jedynie zakup trumny. Ostatecznie o wysokości należnego każdej z uprawnionych zasiłku pogrzebowego zdecydują przedłożone przez nie dokumenty poświadczające wydatki związane z pochówkiem (faktury, rachunki), w oparciu o które ZUS ustali proporcje poniesionych kosztów pogrzebu (patrz tabela - przykład 2).

Przy czym Czytelniczka musi się liczyć z tym, iż w przypadku gdy wartość trumny zakupionej przez jej siostrę przekroczyła kwotę wszystkich pozostałych kosztów pogrzebu, zainteresowana otrzyma zasiłek pogrzebowy w niższej wysokości niż jej siostra (patrz tabela - przykład 3).

Przykładowy podział kwoty zasiłku pogrzebowego w zależności od wysokości poniesionych kosztów pogrzebu
Osoby, które poniosły koszty pogrzebu Wysokość poniesionych kosztów pogrzebu Procentowy udział w poniesionych kosztach pogrzebu Wysokość zasiłku dla poszczególnych osób
Przykład 1
I córka
zmarłej emerytki
2.500,00 zł 50,00%
(tj. 2.500,00 zł : 5.000,00 zł × 100%)
2.000,00 zł
(tj. 4.000 zł × 50%)
II córka
zmarłej emerytki
2.500,00 zł 50,00%
(tj. 2.500,00 zł : 5.000,00 zł × 100%)
2.000,00 zł
(tj. 4.000 zł × 50%)
Razem 5.000,00 zł 100,00% 4.000,00 zł
Przykład 2
I córka
zmarłej emerytki
3.200,00 zł 76,19%
(tj. 3.200,00 zł : 4.200,00 zł × 100%)
3.047,60 zł
(tj. 4.000 zł × 76,19%)
II córka
zmarłej emerytki
1.000,00 zł 23,81%
(tj. 1.000,00 zł : 4.200,00 zł × 100%)
952,40 zł
(tj. 4.000 zł × 23,81%)
Razem 4.200,00 zł 100,00% 4.000,00 zł
Przykład 3
I córka
zmarłej emerytki
3.200,00 zł 39,02%
(tj. 3.200,00 zł : 8.200,00 zł × 100%)
1.560,80 zł
(tj. 4.000 zł × 39,02%)
II córka
zmarłej emerytki
5.000,00 zł 60,98%
(tj. 5.000,00 zł : 8.200,00 zł × 100%)
2.439,20 zł
(tj. 4.000 zł × 60,98%)
Razem 8.200,00 zł 100,00% 4.000,00 zł
Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.