Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Zasiłek pogrzebowy dla niepracującej matki zmarłego dziecka
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Zasiłek pogrzebowy dla niepracującej matki zmarłego dziecka

Gazeta Podatkowa nr 59 (1934) z dnia 25.07.2022
Bożena Dziuba

Moja córeczka zmarła kilka dni po porodzie. Zajęłam się organizacją pogrzebu i poniosłam wszystkie z tym związane koszty. Jeszcze nie pracuję, nie podlegam więc ubezpieczeniom emerytalno-rentowym. Jednak jako studentka pobieram rentę rodzinną po zmarłym ojcu. Czy w tej sytuacji przysługuje mi prawo do zasiłku pogrzebowego?

TAK. Zasiłek pogrzebowy przysługuje m.in. w razie śmierci członka rodziny ubezpieczonego albo osoby pobierającej emeryturę lub rentę, gdzie za:

  • ubezpieczonego - uznawana jest m.in. osoba podlegająca ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, określonym w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, a więc np. z tytułu zatrudnienia w ramach umowy o pracę czy prowadzenia własnej działalności pozarolniczej,
  • rentę - uznaje się tu nie tylko rentę z tytułu niezdolności do pracy (w tym rentę szkoleniową), ale i rentę rodzinną,
  • członka rodziny - uważa się m.in. dzieci własne.

Co więcej, świadczenie to należne jest osobie, która pokryła koszty pogrzebu.

Stanowią o tym art. 77 i art. 78 ust. 1 z uwzględnieniem art. 4 pkt 10 i pkt 13 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2022 r. poz. 504), zwanej ustawą emerytalną.

Fakt, iż Czytelniczka jeszcze nie pracuje, nie jest zatem przeszkodą w uzyskaniu przez nią zasiłku pogrzebowego, skoro jest uprawniona do renty rodzinnej i poniosła koszty pogrzebu swojej córki.

Świadczenie to zostanie jej przyznane na wniosek złożony do organu rentowego, np. na formularzu Z-12, przed upływem 12 miesięcy od dnia śmierci córki. Do wniosku zainteresowana powinna załączyć niezbędne dokumenty, wymienione w tym formularzu.

Jako członkowi rodziny osoby zmarłej ZUS wypłaci należny Czytelniczce zasiłek pogrzebowy, w pełnej kwocie ryczałtowej wynoszącej 4.000 zł, niezależnie od wysokości poniesionych kosztów pogrzebu.

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.